Jak urządzić małą sypialnię?

Wnętrza    
ocena

Sypialnia to niezwykle istotna domowa przestrzeń, w której, zgodnie z wynikami badań, spędzamy blisko jedną trzecią naszego życia! Mimo tego, że tak wiele godzin poświęca się na sen – zarówno w nocy, jak też podczas przyjemnych popołudniowych drzemek, na sypialnię wybieramy zazwyczaj jedno z najmniejszych dostępnych pomieszczeń. O ile projektując dom mamy możliwość zmodyfikowania koncepcji tak, aby uwzględniła przestronne pokoje sypialne, to mieszkania w bloku nie pozostawiają nam innego wyjścia, jak efektywnie wykorzystać nawet najmniejsze pomieszczenie.

Jak urządzić małą sypialnię?

photoxpress.com

Dobierając wyposażenie, dodatki i oświetlenie do małej sypialni, starajmy się, aby spełniały one przede wszystkim funkcję zapewnienia komfortu i optycznego powiększenia przestrzeni. Tutaj na dalszy plan schodzą wrażenia estetyczne, co jednak nie oznacza, że niewielkie pomieszczenie musi być nieciekawe. Duże znaczenie ma odpowiednie wykończenie ścian. Każdy dobrze wie, że w małych pokojach najlepiej sprawdzą się jasne barwy, jednak już nie wszyscy zdają sobie sprawę, z jak dobrym efektem można optycznie ukształtować wnętrze za pomocą pasiastej tapety lub poprzez pomalowanie najkrótszej ze ścian w grube, pionowe pasy. Przestrzeń wyda się wtedy większa dzięki wrażeniu poszerzenia się pomalowanej w ten sposób ściany. To rozwiązanie spełni też rolę zdecydowanej i oryginalnej dekoracji sypialni. Kolejny polecany zabieg, który idealnie sprawdzi się w małej sypialni, to powieszenie na ścianach lustra. Odbijające się od niego światło stworzy iluzję większej przestrzeni.

Jeżeli chodzi o dekoracje, wybierzmy te, które zajmują jak najmniej miejsca. Idealny będzie zegar ścienny, obraz czy wiszące na ścianie zdjęcie w ciekawej ramce. Unikajmy wolnostojących ozdób jak rzeźby, czy duże kosze, które stwarzają ryzyko zagracenia wnętrza i odebrania mu funkcjonalności.

Jeżeli chcemy wstawić do sypialni duże łóżko, o ile jest taka możliwość, masywną szafę ulokujmy lepiej w innym pokoju. W pomieszczeniu sypialnym lepiej będą się wtedy prezentować niewysokie meble czy same nocne szafki. Dobrym pomysłem jest efektywne wykorzystanie miejsca pod łóżkiem – w specjalnych skrzyniach czy pomnikach można tam trzymać rzadziej noszone ubrania czy też pościel na zmianę. Warto też pomyśleć o dodatkowym oświetleniu – oprócz głównej lampy czy żyrandola, można podświetlić szafki, obrazy czy ścienną półkę na książki uniwersalnymi lampkami typu LED, które pasują do każdego stylu sypialnianego wnętrza.

Macie jakieś inne pomysły na rozsądne (i estetyczne) zagospodarowanie małej sypialni? Dajcie znać!

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
4 + 4 =

Polecamy