Jak urządzić małe mieszkanie?

Wnętrza    
ocena

Małe mieszkanie, czyli problem jak na niewielkiej powierzchni zmieścić wszystkie niezbędne funkcje, a przy tym nie zagracić zbytnio wnętrza.

Jak urządzić małe mieszkanie?

photoxpress.com

Urządzając takie mieszkanie musimy pamiętać o tym, by mądrze gospodarować każdy fragment przestrzeni i maksymalnie ją wykorzystać. W małym mieszkaniu niezbędnymi meblami będą zabudowy szaf, pawlacze, półki. Skoro nie mamy miejsca, by wygospodarować garderobę – wysoka zabudowana szafa będzie musiała pełnić tę rolę.

Im więcej szaf, tym oczywiście lepiej – możemy wykorzystać każdą istniejącą wnękę w holu, salonie, sypialni. W takich zabudowach możemy z łatwością znaleźć miejsce nie tylko na ubrania, ale również na sprzęty typu odkurzacz, deska do prasowania, detergenty, itd.

Szafa nie musi wcale przypominać tradycyjnej szafy (i lepiej jeśli nie będzie) – np. w salonie, który pełni rolę reprezentacyjną, szafa wykonana z ozdobnej okleiny lub forniru będzie ładnym akcentem we wnętrzu, ciekawą ścianą, tłem dla pozostałych elementów wyposażenia.

Małe mieszkanieŹródło: photoxpress.com

Meble w salonie – najlepszym rozwiązaniem jest kanapa z funkcją spania – nawet jeśli mamy oddzielną sypialnię, to taka rozkładana kanapa przyda się, kiedy będziemy chcieli przenocować naszych gości. Przydadzą się również półki i zamknięte szafki na schowanie książek i innych drobiazgów – jednak trzeba pamiętać o tym, że im więcej mebli, tym mniej wolnej przestrzeni.

W małej kuchni wykorzystajmy każdy jej skrawek – nie bójmy się zabudować kuchni górnymi szafkami, najlepiej do sufitu (na ostatniej kondygnacji szafek  powinny znaleźć się akcesoria, z których nie korzystamy zbyt często lub prawie w ogóle – są to miejsca trudnodostępne). Zainwestujmy w wyposażenie wnętrza szafek typu cargo i szuflad – dzięki temu nie będziemy musieli niczego szukać w ciemnych kątach mebli – całe wnętrze jest wysuwane przed szafkę, w związku z czym mamy łatwy dostęp do garnków, patelni, itd. Oprócz tego, cały sprzęt i akcesoria kuchenne są uporządkowane – co jest ważne w małych mieszkaniach.

Małe mieszkanieŹródło: photoxpress.com

Stół w kuchni może być rozkładany – w ten sposób zaoszczędzimy miejsce i mamy możliwość rozłożenia większego stołu w razie potrzeby.

Wykorzystajmy przestrzeń wokół stołu na półki, szafki – możemy w ten sposób zaaranżować mały gabinet i miejsce na komputer. Możemy również pomyśleć o składanym blacie, mocowanym do ściany – dostępne są w sklepach IKEA, które mogą pełnić zarówno funkcję stołu, jak i biurka.

Kolorystyka małego mieszkania – powinna być jasna, ciemne kolory przytłoczą i zmniejszą optycznie przestrzeń.

Zobacz ciekawe realizacje - Video Inspiracje Leroy Merlin:

W jakim stylu chcecie urządzić swoje mieszanie? Co Was przekonuje do takiej aranżacji?

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
4 + 4 =

Polecamy