Jak urządzić mieszkanie dwupoziomowe?

Wnętrza    
ocena

Typowe mieszkanie w bloku to jednopoziomowe lokum, niektórzy z nas jednak dysponują czterema kątami zlokalizowanymi na dwóch kondygnacjach. To rozwiązanie, które daje duże pole do popisu przy kształtowaniu przestrzeni i planowaniu jej funkcjonalnego układu. Można powiedzieć, że jest to opcja pośrednia miedzy typowym mieszkaniem w bloku, a domkiem jednorodzinnym. Większa powierzchnia, a także obecność dwóch poziomów, z których jeden, z uwagi na częste położenie na poddaszu, zazwyczaj posiada skosy, rodzi potrzebę dokładnego przemyślenia aranżacji wnętrza.

Jak urządzić mieszkanie dwupoziomowe?

http://pixabay.com

Obecnie w dziedzinie architektury wnętrz coraz bardziej popularny staje się trend wydzielenia i odizolowania od siebie pomieszczeń o różnym przeznaczeniu i funkcji. Mieszkania i domy dzielimy więc na część bardziej „reprezentacyjną”, gdzie przyjmujemy zwykle gości, i tę bardziej prywatną. Możemy też odizolować od siebie przestrzeń do pracy i życia rodzinnego. Dwupoziomowe lokum daje nam większe pole do popisu przy wprowadzeniu w życie tego rozwiązania. Możemy bowiem już nie tylko dzielić mieszkanie w układzie poziomym, lecz także kształtować je w pionie.

Chociaż dwupoziomowe lokum daję nam pole do popisu i możliwość wykazania się naszą kreatywnością, nie zapominajmy, żeby przy jego urządzaniu kierować się przede wszystkim funkcjonalnym rozplanowaniem pomieszczeń. Na niższej kondygnacji najlepiej jest wiec urządzić główną przestrzeń życia rodzinnego. Znaleźć się tam powinien salon, który może być otwarty na kuchnię, tworząc przestronne i ustawne wnętrze. Nie zapomnijmy też o uwzględnieniu na tej kondygnacji mniejszej toalety, w której, o ile metraż na to pozwala, zamontować można prysznic. W dwupiętrowym mieszkaniu pokój dzienny stanowi zazwyczaj nie tylko przestrzeń, gdzie spędzamy czas z rodziną i spotykamy się z gośćmi, lecz także swoisty łącznik między poszczególnymi strefami. Tutaj bowiem z reguły znajdują się schody na górne piętro, które przenoszą nas do bardziej prywatnej, dostępnej tylko dla domowników części lokum.

Wyższą kondygnację dwupiętrowego mieszkania najlepiej jest zaadaptować na sypialnie domowników, ewentualny gabinet do pracy, jak też większą łazienkę, którą, jeżeli pozwalają na to wymiary pomieszczenia, urządzić można w stylu komfortowego pokoju kąpielowego. Jeżeli górne piętro posiada skosy, urządzenie tutaj części sypialnej jest jak najbardziej wskazane z uwagi na brak konieczności maksymalnego wykorzystania wysokości pomieszczenia, w którym raczej tylko odpoczywamy. Druga kondygnacja idealnie nadaje się też na zorganizowanie domowego biura, gdyż nie dotrze tutaj gwar z salonu będącego wibrującym życiem centrum dwupoziomowego mieszkania.

Jak wyobrażacie sobie swojej wymarzone mieszkanie? Podzielcie się chociaż kilkoma detalami :)

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
4 + 2 =

Polecamy