Obecnie w dziedzinie architektury wnętrz coraz bardziej popularny staje się trend wydzielenia i odizolowania od siebie pomieszczeń o różnym przeznaczeniu i funkcji. Mieszkania i domy dzielimy więc na część bardziej „reprezentacyjną”, gdzie przyjmujemy zwykle gości, i tę bardziej prywatną. Możemy też odizolować od siebie przestrzeń do pracy i życia rodzinnego. Dwupoziomowe lokum daje nam większe pole do popisu przy wprowadzeniu w życie tego rozwiązania. Możemy bowiem już nie tylko dzielić mieszkanie w układzie poziomym, lecz także kształtować je w pionie.

Chociaż dwupoziomowe lokum daję nam pole do popisu i możliwość wykazania się naszą kreatywnością, nie zapominajmy, żeby przy jego urządzaniu kierować się przede wszystkim funkcjonalnym rozplanowaniem pomieszczeń. Na niższej kondygnacji najlepiej jest wiec urządzić główną przestrzeń życia rodzinnego. Znaleźć się tam powinien salon, który może być otwarty na kuchnię, tworząc przestronne i ustawne wnętrze. Nie zapomnijmy też o uwzględnieniu na tej kondygnacji mniejszej toalety, w której, o ile metraż na to pozwala, zamontować można prysznic. W dwupiętrowym mieszkaniu pokój dzienny stanowi zazwyczaj nie tylko przestrzeń, gdzie spędzamy czas z rodziną i spotykamy się z gośćmi, lecz także swoisty łącznik między poszczególnymi strefami. Tutaj bowiem z reguły znajdują się schody na górne piętro, które przenoszą nas do bardziej prywatnej, dostępnej tylko dla domowników części lokum.

Wyższą kondygnację dwupiętrowego mieszkania najlepiej jest zaadaptować na sypialnie domowników, ewentualny gabinet do pracy, jak też większą łazienkę, którą, jeżeli pozwalają na to wymiary pomieszczenia, urządzić można w stylu komfortowego pokoju kąpielowego. Jeżeli górne piętro posiada skosy, urządzenie tutaj części sypialnej jest jak najbardziej wskazane z uwagi na brak konieczności maksymalnego wykorzystania wysokości pomieszczenia, w którym raczej tylko odpoczywamy. Druga kondygnacja idealnie nadaje się też na zorganizowanie domowego biura, gdyż nie dotrze tutaj gwar z salonu będącego wibrującym życiem centrum dwupoziomowego mieszkania.

Jak wyobrażacie sobie swojej wymarzone mieszkanie? Podzielcie się chociaż kilkoma detalami 🙂

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak urządzić mieszkanie dla singla?
Następny artykułJak urządzić mieszkanie na wynajem?

Monika Magda – z zawodu licencjonowany pośrednik nieruchomości, z zamiłowania wielka pasjonatka aranżacji wnętrz. Od jakiegoś czasu zawodowo związana z zupełnie odmienną branżą (turystyka), jednak stara się być zawsze na bieżąco z nowymi trendami i rozwiązaniami z dziedziny urządzania wnętrz.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Chociaż zawodowo związana jestem obecnie z branżą turystyczną (prowadzę własną działalność gospodarczą), od kiedy sięgam pamięcią, moją wielką pasją była aranżacja i architektura wnętrz.

Pracując jako pośrednik nieruchomości, miałam okazję odwiedzać wiele mieszkań i domów. Zdałam sobie sprawę z faktu, że chociaż w naszym kraju właściciele nieruchomości mieszkaniowych zazwyczaj sprzedają je bez wyposażenia, ma ono ogromny wpływ na ostateczną decyzję o kupnie. Oglądając mieszkanie z rynku wtórnego, zwykle wyobrażamy sobie, jak sami je urządzimy, a ciekawe pomysły i rozwiązania zastosowane przez dotychczasowych właścicieli mogą zachęcić do nabycia danego lokum.

Wbrew obiegowej opinii, aranżacja wnętrz nie sprowadza się tylko i wyłącznie do wyboru odpowiednich kolorów czy materiałów wykończeniowych. Niezwykle istotna, o ile nie najistotniejsza, jest tutaj wiedza o ergonomii i umiejętność kreatywnego spojrzenia na – z pozoru zwykłe – cztery ściany. Zawsze fascynowało mnie, jak umiejętne połączenie ogólnie przyjętych zasad z dziedziny aranżacji z indywidualnym podejściem do każdego wnętrza może wyczarować zachwycający efekt końcowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here