Błędne jest założenie, że mieszkanie pod wynajem nie wymaga specjalnego przygotowania. Postawmy się na miejscu najemców – jeżeli mają oni do wyboru kilka miłych, przytulnie urządzonych czterech kątów oraz nasze lokum, przypominające swoim wystrojem i wyposażeniem raczej pokój w internacie, jest raczej oczywiste, jaką ofertę bez wahania wyeliminują. Minęły już czasy, gdy trudno jest znaleźć mieszkanie pod wynajem i decydujemy się na pierwsze lepsze wolne lokum. Przy odrobinie trudu poświęconego przemyślanej aranżacji przestrzeni, możemy jednak nie tylko szybciej znaleźć najemców, lecz nawet zasugerować wyższy niż pierwotnie planowaliśmy czynsz najmu.

Zanim zaczniemy przygotowywać oferowane mieszkanie, musimy najpierw podjąć decyzję, komu chcemy je wynająć. Zależeć to powinno od naszych preferencji (nie każdy np. chce wynająć mieszkanie często imprezującym studentom), warunków mieszkalnych (tj. głównie układu pokoi i metrażu pomieszczenia) oraz lokalizacji (w przypadku położenia mieszkania np. przy dużej fabryce, warto rozważyć wynajem dla pracowników). W zależności od preferowanych najemców, powinniśmy urządzić mieszkanie zgodnie z ich potrzebami.

Jeśli więc zakładamy, że potencjalnym najemcą będzie firma, która ulokuje w naszej nieruchomości grupę pracowników, najważniejsze jest przygotowanie odpowiedniej ilości jednoosobowych łóżek. Kuchnia w takim wypadku powinna być oddzielna, gdyż każdy z pokoi powinien stanowić niezależną (tj. niepołączoną z innym pomieszczeniem) powierzchnię przeznaczoną głownie do snu.

Inaczej wyglądać powinno mieszkanie, gdy wynajmujemy je rodzinie. Właściwie, nie powinno ono się wtedy zdecydowanie różnić od miejsca, które zamieszkujemy sami z naszą rodziną. Istotne jest więc wydzielenie sypialni dla rodziców i pokoju dla dzieci, a także przygotowanie pokoju dziennego, który może być w tym wypadku połączony z kuchnią. Zadbajmy o zapewnienie takim najemcom wszelkich niezbędnych sprzętów takich jak pralka, lodówka, kuchenka, ewentualnie zmywarka.

Wyposażenie jest też niezwykle istotne w mieszkaniu przygotowanym pod studentów. Zazwyczaj nie mają oni własnych pralek, nie planują też przywozić do mieszkania swoich łóżek. Niezbędne wyposażenie w podstawowe sprzęty gospodarstwa domowego i meble takie jak łóżka, stół, krzesła, komody i szafa stanowią absolutne minimum. Tak jak w przypadku mieszkania dla pracowników, tutaj także niezbyt trafionym pomysłem jest kuchnia otwarta na salon. Każdy ze studentów chce mieć bowiem swoją prywatną przestrzeń, gdzie nikt nie będzie mu przeszkadzał podczas nauki czy snu.

wynajemFot. photoxpress.com

Dostosowanie mieszkania do potrzeb konkretnych najemców nie oznacza, że nie istnieją uniwersalne zasady dotyczące ich urządzania. Przede wszystkim, wnętrza muszą być bezdyskusyjnie schludne, przytulne i czyste. Nie musimy silić się oczywiście na ich aranżację w wyszukanych stylach, jednak miły klimat i atmosferę wykreujemy dzięki kilku prostym dodatkom pełniącym jednocześnie funkcje użytkowe jak np. lustro w eleganckiej ramie, ciekawe podświetlenie szafek, estetyczne rolety, zasłony czy miła narzuta oraz miękkie poduszki.

A co Wy chcielibyście zobaczyć w mieszkaniu, które byście wynajmowali? Uważacie, że właściciel powinien zadbać o wyposażenie czy też leży to po stronie lokatorów? Podzielcie się opiniami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak urządzić mieszkanie dwupoziomowe?
Następny artykułSałatka na ciepło z kurczakiem – przepis

Monika Magda – z zawodu licencjonowany pośrednik nieruchomości, z zamiłowania wielka pasjonatka aranżacji wnętrz. Od jakiegoś czasu zawodowo związana z zupełnie odmienną branżą (turystyka), jednak stara się być zawsze na bieżąco z nowymi trendami i rozwiązaniami z dziedziny urządzania wnętrz.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Chociaż zawodowo związana jestem obecnie z branżą turystyczną (prowadzę własną działalność gospodarczą), od kiedy sięgam pamięcią, moją wielką pasją była aranżacja i architektura wnętrz.

Pracując jako pośrednik nieruchomości, miałam okazję odwiedzać wiele mieszkań i domów. Zdałam sobie sprawę z faktu, że chociaż w naszym kraju właściciele nieruchomości mieszkaniowych zazwyczaj sprzedają je bez wyposażenia, ma ono ogromny wpływ na ostateczną decyzję o kupnie. Oglądając mieszkanie z rynku wtórnego, zwykle wyobrażamy sobie, jak sami je urządzimy, a ciekawe pomysły i rozwiązania zastosowane przez dotychczasowych właścicieli mogą zachęcić do nabycia danego lokum.

Wbrew obiegowej opinii, aranżacja wnętrz nie sprowadza się tylko i wyłącznie do wyboru odpowiednich kolorów czy materiałów wykończeniowych. Niezwykle istotna, o ile nie najistotniejsza, jest tutaj wiedza o ergonomii i umiejętność kreatywnego spojrzenia na – z pozoru zwykłe – cztery ściany. Zawsze fascynowało mnie, jak umiejętne połączenie ogólnie przyjętych zasad z dziedziny aranżacji z indywidualnym podejściem do każdego wnętrza może wyczarować zachwycający efekt końcowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here