Jak urządzić mieszkanie na wynajem?

Wnętrza    
ocena

Wydawać by się mogło, że mieszkanie przeznaczone pod wynajem nie wymaga dużych starań i wysiłków podczas jego aranżacji. Tłumacząc sobie, ze to przecież nie my będziemy w nim mieszkali, a potencjalny najemca może zniszczyć sprzęty i meble, zwykle ograniczamy urządzanie takiego lokum do niezbędnego minimum, zupełnie już nie zwracając uwagi na podkreślenie jego walorów estetycznych.

Jak urządzić mieszkanie na wynajem?

photoxpress.com

Błędne jest założenie, że mieszkanie pod wynajem nie wymaga specjalnego przygotowania. Postawmy się na miejscu najemców – jeżeli mają oni do wyboru kilka miłych, przytulnie urządzonych czterech kątów oraz nasze lokum, przypominające swoim wystrojem i wyposażeniem raczej pokój w internacie, jest raczej oczywiste, jaką ofertę bez wahania wyeliminują. Minęły już czasy, gdy trudno jest znaleźć mieszkanie pod wynajem i decydujemy się na pierwsze lepsze wolne lokum. Przy odrobinie trudu poświęconego przemyślanej aranżacji przestrzeni, możemy jednak nie tylko szybciej znaleźć najemców, lecz nawet zasugerować wyższy niż pierwotnie planowaliśmy czynsz najmu.

Zanim zaczniemy przygotowywać oferowane mieszkanie, musimy najpierw podjąć decyzję, komu chcemy je wynająć. Zależeć to powinno od naszych preferencji (nie każdy np. chce wynająć mieszkanie często imprezującym studentom), warunków mieszkalnych (tj. głównie układu pokoi i metrażu pomieszczenia) oraz lokalizacji (w przypadku położenia mieszkania np. przy dużej fabryce, warto rozważyć wynajem dla pracowników). W zależności od preferowanych najemców, powinniśmy urządzić mieszkanie zgodnie z ich potrzebami.

Jeśli więc zakładamy, że potencjalnym najemcą będzie firma, która ulokuje w naszej nieruchomości grupę pracowników, najważniejsze jest przygotowanie odpowiedniej ilości jednoosobowych łóżek. Kuchnia w takim wypadku powinna być oddzielna, gdyż każdy z pokoi powinien stanowić niezależną (tj. niepołączoną z innym pomieszczeniem) powierzchnię przeznaczoną głownie do snu.

Inaczej wyglądać powinno mieszkanie, gdy wynajmujemy je rodzinie. Właściwie, nie powinno ono się wtedy zdecydowanie różnić od miejsca, które zamieszkujemy sami z naszą rodziną. Istotne jest więc wydzielenie sypialni dla rodziców i pokoju dla dzieci, a także przygotowanie pokoju dziennego, który może być w tym wypadku połączony z kuchnią. Zadbajmy o zapewnienie takim najemcom wszelkich niezbędnych sprzętów takich jak pralka, lodówka, kuchenka, ewentualnie zmywarka.

Wyposażenie jest też niezwykle istotne w mieszkaniu przygotowanym pod studentów. Zazwyczaj nie mają oni własnych pralek, nie planują też przywozić do mieszkania swoich łóżek. Niezbędne wyposażenie w podstawowe sprzęty gospodarstwa domowego i meble takie jak łóżka, stół, krzesła, komody i szafa stanowią absolutne minimum. Tak jak w przypadku mieszkania dla pracowników, tutaj także niezbyt trafionym pomysłem jest kuchnia otwarta na salon. Każdy ze studentów chce mieć bowiem swoją prywatną przestrzeń, gdzie nikt nie będzie mu przeszkadzał podczas nauki czy snu.

wynajemFot. photoxpress.com

Dostosowanie mieszkania do potrzeb konkretnych najemców nie oznacza, że nie istnieją uniwersalne zasady dotyczące ich urządzania. Przede wszystkim, wnętrza muszą być bezdyskusyjnie schludne, przytulne i czyste. Nie musimy silić się oczywiście na ich aranżację w wyszukanych stylach, jednak miły klimat i atmosferę wykreujemy dzięki kilku prostym dodatkom pełniącym jednocześnie funkcje użytkowe jak np. lustro w eleganckiej ramie, ciekawe podświetlenie szafek, estetyczne rolety, zasłony czy miła narzuta oraz miękkie poduszki.

A co Wy chcielibyście zobaczyć w mieszkaniu, które byście wynajmowali? Uważacie, że właściciel powinien zadbać o wyposażenie czy też leży to po stronie lokatorów? Podzielcie się opiniami.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
4 + 3 =

Polecamy