Jak najprościej opisać styl vintage? Są to w większości jasne, pastelowe wnętrza – kolor wprowadzają dodatki, podłoga układana w karo lub w kratkę, często meble stojące na nóżkach, postarzana skóra na meblach (im więcej widocznych naleciałości czasowych, tym lepiej), ażury, koronki, haftowane obrusy, lampy – latarnie lub z kolorowymi abażurami, tapeta w kwiaty, boazeria, stylowe obicia. W kuchni natomiast szerokie, ciężkie lodówki – taki styl w swoim asortymencie ma m.in. firma SMEG, wolnostojące kuchenki gazowe, stare czajniki na parę, kredensy, regały, widoczne w tle słoiki i pojemniki na przyprawy z klamrą, kolorowa ceramika nad blatem kuchennym, okapy techniczne przemysłowe.

W jadalni można zastosować ławki zamiast krzeseł (lub połączyć to i to), postarzany stół, stary kredens z szybką na zastawę. Uroku całości doda również odpowiednia zastawa stołowa – np. postarzana porcelana lub naczynia z tzw. koronkową otoczką.

W każdym wnętrzu kropką nad „i” będą stojące adaptery, stare telewizory, radia, lustra w stylizowanej ramie, sporo wiszących ramek ze zdjęciami lub jeszcze lepiej – z plakatami. Obecnie do łask wracają meble z czasów PRL – kultowe meblościanki czy regały. Mają one również zastosowanie w projektowaniu wnętrza w stylu vintage.

ŁazienkaŹródło: photoxpress.com

W łazience najbardziej widoczny styl vintage to klasyczna umywalka z postumentem, umywalka stylizowana lub stojąca na blacie misa; baterie wannowe, umywalkowe i prysznicowe najlepiej w stylu retro, wanna na nóżkach lub inna stylizowana, sedes stojący z widoczną spłuczką lub tzw. górnopłukiem, kolorowe płytki (kafelki raczej niewielkich rozmiarów), kotary, zasłony nad wanną, szafeczki z lustrem nad umywalką zamiast surowej nowoczesnej tafli lustra, stoliki, regały lub konsole na ręczniki, kosmetyki i kwiaty, kinkiety przy lustrze.

W mieszkaniu vintage możemy użyć stylizowanych drzwi do poszczególnych pomieszczeń – z wyżłobieniami, szprosami, ozdobnymi ramami. Podłoga w salonie – może być z postarzanego drewna lub drewna bielonego. We wnętrzu vintage zauważymy również sporą ilość narzut, poduszek, pledów, kolorowych kwiecistych zasłon.

sypialnia w stylu vintage Źródło: sxc.hu

Uwaga!

Wnętrze w stylu vintage powinno mieć wyważone proporcje, w ten sposób unikniemy odczucia zagracenia naszego mieszkania. Dlatego też nie musimy decydować się na wszystkie wymienione elementy, o wnętrzu mogą stanowić również dodatki.

Zobacz ciekawe realizacje – Video Inspiracje Leroy Merlin:

Co Was przekonuje do stylu vintage? Co w nim lubicie najbardziej?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak wykończyć próg balkonowy?
Następny artykułZasady etykiety językowej

Anna Jabłońska – projektantka wnętrz. Ukończyła Architekturę na Politechnice Białostockiej. Od kilku lat realizuje projekty we współpracy z biurami projektowymi, a także pod szyldem własnej firmy. Również u nas dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Mimo  iż ukończyłam studia na Wydziale Architektury i Urbanistyki, moją pasją stało się projektowanie wnętrz. Od dziecka lubiłam stale coś zmieniać, poprawiać, projektować. I tak mi zostało.

Projektowanie wnętrz to wbrew pozorom nie tylko przyjemność i dobieranie kolorów, ale również ciężka praca, pełna kompromisów i ciągłego poszukiwania. Jednak uwielbiam ten moment, kiedy po wielu trudach i tygodniach pracy, widzi się efekt końcowy.

Od dwóch lat prowadzę własną firmę, która zajmuje się projektowaniem, głównie w województwie mazowieckim i podlaskim. Obecnie pracuję nad napisaniem książki i własnym sklepem internetowym, zajmującym się sprzedażą artykułów wyposażenia wnętrz, który wystartuje już wkrótce.

Moją pasją jest również malarstwo, fotografia i  pisanie.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here