Jak urządzić mieszkanie w stylu vintage?

Wnętrza    
ocena

Vintage to bogata mieszanka stylów , najprościej rzecz ujmując - łączenie starego z nowym. We wnętrzu vintage znaleźć można meble i dodatki zarówno nowoczesne, jak i te bardziej retro. W tym stylu czuć lekkość, sielskość, starego przytulnego domu, (który przywodzi na myśl dzieciństwo) w połączeniu z nowoczesnymi elementami.

Jak urządzić mieszkanie w stylu vintage?

Jak najprościej opisać styl vintage? Są to w większości jasne, pastelowe wnętrza – kolor wprowadzają dodatki, podłoga układana w karo lub w kratkę, często meble stojące na nóżkach, postarzana skóra na meblach (im więcej widocznych naleciałości czasowych, tym lepiej), ażury, koronki, haftowane obrusy, lampy – latarnie lub z kolorowymi abażurami, tapeta w kwiaty, boazeria, stylowe obicia. W kuchni natomiast szerokie, ciężkie lodówki – taki styl w swoim asortymencie ma m.in. firma SMEG, wolnostojące kuchenki gazowe, stare czajniki na parę, kredensy, regały, widoczne w tle słoiki i pojemniki na przyprawy z klamrą, kolorowa ceramika nad blatem kuchennym, okapy techniczne przemysłowe.

W jadalni można zastosować ławki zamiast krzeseł (lub połączyć to i to), postarzany stół, stary kredens z szybką na zastawę. Uroku całości doda również odpowiednia zastawa stołowa -  np. postarzana porcelana lub naczynia z tzw. koronkową otoczką.

W każdym wnętrzu kropką nad „i” będą stojące adaptery, stare telewizory, radia, lustra w stylizowanej ramie, sporo wiszących ramek ze zdjęciami lub jeszcze lepiej – z plakatami. Obecnie do łask wracają meble z czasów PRL – kultowe meblościanki czy regały. Mają one również zastosowanie w projektowaniu wnętrza w stylu vintage.

ŁazienkaŹródło: photoxpress.com

W łazience najbardziej widoczny styl vintage to klasyczna umywalka z postumentem, umywalka stylizowana lub stojąca na blacie misa; baterie wannowe, umywalkowe i prysznicowe najlepiej w stylu retro, wanna na nóżkach lub inna stylizowana, sedes stojący z widoczną spłuczką lub tzw. górnopłukiem, kolorowe płytki (kafelki raczej niewielkich rozmiarów), kotary, zasłony nad wanną, szafeczki z lustrem nad umywalką zamiast surowej nowoczesnej tafli lustra, stoliki, regały lub konsole na ręczniki, kosmetyki i kwiaty, kinkiety przy lustrze.

W mieszkaniu vintage możemy użyć stylizowanych drzwi do poszczególnych pomieszczeń – z wyżłobieniami, szprosami, ozdobnymi ramami. Podłoga w salonie – może być z postarzanego drewna lub drewna bielonego. We wnętrzu vintage zauważymy również sporą ilość narzut, poduszek, pledów, kolorowych kwiecistych zasłon.

sypialnia w stylu vintage Źródło: sxc.hu

UWAGA!

Wnętrze w stylu vintage powinno mieć wyważone proporcje, w ten sposób unikniemy odczucia zagracenia naszego mieszkania. Dlatego też nie musimy decydować się na wszystkie wymienione elementy, o wnętrzu mogą stanowić również dodatki.

Zobacz ciekawe realizacje - Video Inspiracje Leroy Merlin:

Co Was przekonuje do stylu vintage? Co w nim lubicie najbardziej?

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 3 =

Uwielbiam vintage, ale najczęściej mamy obecnie do czynienia z neo-retro, który łączy stare dodatki z nowoczesnymi wnętrzami. Świetna sprawa, bo taki kontast tworzy zupełnie nową jakość. Zresztą można poczytać o tym tutaj http://perfectspace.pl/urzadzanie-wnetrz-w-stylu-neo-retro-czyli-sztuka-laczenia-dodatkow/ lub w innych miejscach :)

~ Kasia / 2015-07-23 10:52:51
oceń komentarz: (0) (0)

Polecamy