Jak urządzić pokój dla chłopca?

Wnętrza    
ocena

Pokój dziecięcy to miejsce niezwykłe. Pełni on między innymi rolę azylu, sypialni, bawialni i miejsca do nauki. Urządzenie takiego wnętrza to nie lada wyzwanie dla rodziców. Aranżacja pokoju chłopięcego znacznie różni się od planowania wyposażenia i wystroju pokoju dla dziewczynki. Najważniejszą rolę odegrają tu przede wszystkim liczne pomysłowe dodatki. Urządzając tego typu pomieszczenie trzeba też pamiętać, by była to przestrzeń urozmaicona, sprzyjająca rozwojowi naszego dziecka.

Jak urządzić pokój dla chłopca?

photoxpress.com

Najważniejszym elementem aranżacji pokoju dla chłopca jest wybór i zaplanowanie ustawienia mebli. Poniższe rady są uniwersalne i sprawdzą się też w  przypadku urządzania pokoju dziewczynki. Oczywiste jest, że nasze dziecko rośnie, więc co jakiś czas, powinniśmy wymieniać meble, tak aby pasowały one jak najlepiej do wieku i potrzeb naszej pociechy. Jest to jednak dość kosztowne rozwiązanie. Z tego też względu, producenci oferują rodzicom tak zwane meble rozwojowe – „rosnące” razem z naszymi dziećmi. Ich przykładem mogą być wszelkiego rodzaju biurka i krzesła z regulowaną wysokością, a także łóżka z wysuwanymi elementami. Należy przy tym zadbać, by były to meble jak najbardziej stabilne i bezpieczne.

Drugim istotnym aspektem urządzania pokoju dziecięcego jest wybór kolorystyki wnętrza. Jak wiadomo, z wiekiem zmieniają się dziecięce gusta. W pokoju chłopca najlepiej jednak sprawdzą się zmywalnej tapety. Coś w tym jest, że chłopcy wprost uwielbiają malować po ścianach – w przeciwieństwie do dziewczynek, im nie wystarczy blok i farbki czy kolorowe kredki. Śliskie, zmywalne tapety są więc praktycznym rozwiązaniem pozwalającym uchronić ściany przed radosną twórczością żywiołowych maluchów.

Kolorystyka ścian powinna nawiązywać tematycznie do zainteresowań naszego syna. Łatwo je sprecyzować, obserwując jakie zajęcia, bajki czy zabawki wybiera najchętniej nasza pociecha. Dodatkową wskazówką może być zasada, zgodnie z którą pokoje chłopięce malujemy zazwyczaj w nieco ciemniejszych barwach, niż pokoje dla dziewczynek. Wszelkie szarości, zieleń czy różne odcienie niebieskiego świetnie określą charakter pokoju dla chłopca. Naszemu synowi nie przypadną zaś raczej do gustu pastele, róże czy fiolety.

W pokoju dla chłopca nie powinno zabraknąć też odpowiednich ozdób, które podkreślą charakter tego miejsca. Tutaj także najlepiej jest wykorzystać wiedzę o zainteresowaniach naszych pociech. Jeśli, na przykład, nasz mały mężczyzna fascynuje się lotnictwem, samochodami lub konkretnym sportem, powinniśmy zatroszczyć się o jak największą ilość takich elementów, które nawiązują tematycznie do wybranego hobby. Ścienne mapy, klocki konstrukcyjne a także puzzle przestrzenne to w przypadku pokoju dla chłopca rozwiązanie idealne – przecież mężczyzna staje się „gadżeciarzem” już w najmłodszych latach.

Pokój syna warto też urozmaicić typowo „chłopięcymi” zabawkami jak piłki, figurki przedstawiające dane postacie czy zestawy do samodzielnego konstruowania różnego rodzaju pojazdów. Dobrze, jeśli będą one jednocześnie pełnić funkcję edukacyjną. Z uwagi  na fakt, że dzieci, a już zwłaszcza chłopcy, lubią bawić się na podłodze, połóżmy na niej ciepły, a jednocześnie łatwy w utrzymaniu dywan w ciemniejszym odcieniu.

Na koniec pamiętajmy, żeby nie popadać w przesadę. Łóżko w kształcie samochodu może świetnie podkreślić charakter pokoju, jednak gdy z chłopca wyrośnie nastolatek, z pewnością poprosi on nas o bardziej „dorosłe” łóżko. Lepiej więc postawić na możliwie jak najbardziej uniwersalne elementy stałe, a specyfikę pokoju podkreślić umiejętnie dobranymi dodatkami.

Co Wy na to? Macie inne pomysły na urządzenie pokoju dla chłopca? Dajcie znać!

OCENA
5.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
4 + 5 =

Polecamy