Jak urządzić pokój dla rodzeństwa?

Wnętrza    
ocena

Czasami zdarza się, że rodzice są postawieni przed trudnym zadaniem urządzeniem jednego pokoju dla dwójki dzieci. O ile w przypadku rodzeństwa w podobnym wieku można po prostu powielić liczbę łóżek, biurek i krzeseł, to problem pojawia się, gdy dzieci są w różnym wieku lub też są różnej płci. Warto dobrze przemyśleć aranżację takiego pokoju, aby każde dziecko miało w pokoju swój kąt i czuło się w nim dobrze.

Jak urządzić pokój dla rodzeństwa?

sxc.hu

Dzielenie jednego pokoju przez rodzeństwo możemy z wymuszonej konieczności zmienić w sposób na stworzenie więzi między naszymi dziećmi, a także na nauczenie ich współpracy i umiejętności funkcjonowania w grupie. Przy wspólnym pokoju powinnyśmy jednak zagwarantować oddzielną przestrzeń dla każdego dziecka, aby miało ono poczucie, że istnieją miejsca, które są tylko i wyłącznie jego „królestwem”. Przy podziale pokoju na oddzielne strefy dla każdego dziecka, warto pamiętać o kilku wyznacznikach. Główną zasadą jest, aby pokój był urządzony według jednej, spójnej myśli. Jeśli zdecydujemy się oddzielić przestrzeń dzieci kolorami, to powinny one ze sobą współgrać, aby nie czynić pokoju przytłaczającym. Sprawdzą się tu delikatne odcienie jak żółty, błękitny czy jasnozielony. Również charakter mebli nie powinien zbytnio od siebie odbiegać. Najłatwiej dopasować do siebie wszystkie elementy, gdy zdecydujemy się na jeden motyw przewodni, jakim mogą być opływowe kształty, wspólny ulubieniec obu naszych pociech, czy też klasyczna prostota.

Jeśli mamy do dyspozycji pokój o dużych wymiarach, możemy rozważyć przedzielenie go ścianką, lecz gdy nie chcemy decydować się na wprowadzanie takich zmian, możemy uzyskać podobny efekt równie dobrze za pomocą odpowiedniego ustawienia poszczególnych mebli lub różnych dodatków, jak zwisający z sufitu rządek z podziałkami na dziecięce skarby, przesuwane kotary czy parawany. Stworzenie możliwości ciągłego przekształcania ustawień mebli z pewnością ucieszy dzieci, a także pozwoli łatwo i bez dużych nakładów finansowych zmieniać aranżacje razem z aktualnymi potrzebami naszych pociech.

Wiele rozwiązań dają nam obecnie łóżka. Dobrym rozwiązaniem jest kupno takiego na piętrowym stelażu, które może okazać się nie tylko sposobem na zaoszczędzenie miejsca, ale także atrakcją dla dzieci. Wybór takiego rozwiązania może zarazem ułatwić nam podział pomieszczenia na strefy – górną i dolną. Zgodnie z tą zasadą, możemy zaprojektować pokój wydzielając w nim oddzielne strefy do nauki, zabawy i snu. Inną możliwością jest podział pokoju w taki sposób, aby łóżko na dole, podłoga i wszystkie porozkładane na niej pudła, kartony i szafki bliżej ziemi należały do maluszka, a łóżko na górze, wyższe półki i regały do starszego dziecka, dzięki czemu zachowa ono odrobinę prywatności, minimalizując ryzyko, że ciekawskie rodzeństwo będzie miało łatwy dostęp do jego rzeczy.

Jeśli obawiamy się stosowania wysokich łóżek piętrowych, możemy zastanowić się nad zakupem takich, które po wysunięciu przeistaczają się w dwa oddzielne miejsca do spania. Po złożeniu, dzieci zyskują miejsce do zabawy, a w nocy każde z nich może zasnąć we własnym, wygodnym łóżku.

UWAGA!

Jeśli chcemy, aby wystrój pokoju był oryginalny i dający naszym pociechom dużą frajdę, możemy postawić na liczne skrytki, schodki i drabinki, które pomogą utrzymać ład w pokoju i będą rozwijały wyobraźnię najmłodszych.

Dodalibyście coś do powyższych porad? Jak udaje się Waszym dzieciom koegzystować w jednym pokoju? Dajcie znać!

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
4 + 4 =

Polecamy