Pokój dziecka powinien być urządzony w jak najbardziej funkcjonalny sposób, aby rozstawienie mebli i przyborów pomagało rodzicom w opiece nad dzieckiem. Kolor ścian nie powinien być zbyt żywy, aby nie męczyć jeszcze niewykształconego wzroku maleństwa. Najlepsze są ciepłe i pastelowe kolory, przyjazne dla dziecka.

Ważne jest, aby łóżeczko nie było postawione zaraz przy kaloryferze, gdyż zimną jego ciepło będzie wysuszać błonę śluzową noska maluszka. Również niekorzystne jest ulokowanie łóżeczka pod oknem. Pamiętajmy, iż niektóre okna nie są całkiem szczelne i zimną przepuszczają chłód, co może doprowadzić dziecko do choroby. Zatem łóżeczko powinno być postawione w jak najbardziej dogodnym miejscu, przy ścianie, z daleka od okna i kaloryfera.

W oknach powinny być zamontowane rolety, które w razie słońca będzie można opuścić i stworzyć dziecku komfortowe warunku do snu czy zabawy.

Najlepiej, aby w pobliżu łóżeczka postawić komodę, w której będą umieszczone posegregowane ubranka, jak również kosmetyki pielęgnacyjne i pieluszki, które powinny być w szczególności pod ręką. Na komodzie można postawić przewijak, jednakże rodzice muszą pamiętać, że nie wolno im pozostawić nawet na sekundę dziecka samego na przewijaku.

Wszystkie zabawki i pluszaki warto umieścić na regale, który ulokujemy na drugiej ścianie, bądź w narożniku. W pokoju dziecka powinien być także bujaczek i mata edukacyjna, które w fantastyczny sposób uatrakcyjnią dziecku czas. Rodzice powinni zastanowić się nad umieszczeniem dywanu w pokoju dziecka, w którym zbiera się najwięcej kurzu i roztoczy powodujących u wielu dzieci alergię.

Baczną uwagę należy zwrócić na bezpieczeństwo dziecka nie tylko w swoim pokoju, ale i w całym domu. Jeżeli dostępne są kontakty, ostre rogi bądź inne stanowiące zagrożenie przedmioty, należy zakupić specjalne osłony.

Uwaga!

Urządzając pokój dla dziecka przede wszystkim należy pod uwagę wziąć bezpieczeństwo malca, jak również praktyczne rozstawienie przedmiotów i mebli, aby ułatwiały rodzicom dostęp do ubranek i kosmetyków podczas jednoczesnej opieki nad dzieckiem.

Co myślicie na ten temat? Macie inne pomysły/ sugestie dotyczące urządzania pokoju dziecięcego? Podzielcie się nimi.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułMetoda problemowa na szkoleniach
Następny artykułMetoda sytuacyjna na szkoleniach

Sabina Maćkowicz - pedagog. Abolwentka Uniwersytetu Pedagogcznego w Krakowie. Od kilku lat pracuje z dziećmi, zaczynała jako opiekunka, poźniej wolontariuszka (m.in: w stowarzyszeniu Dać szansę). Doświadczenie zdobywała również w Dziennym Ośrodku Socjoterapii oraz Akademii Młodzieży.

 

Nasz specjalista o sobie:

Uwielbiam dzieci – ich spontaniczność i energię, a zarazem delikatność i kruchość. Od najmłodszych lat angażowałam się w różnego rodzaju akcje charytatywne i wolontaryjne. Pomagałam dzieciom z dysfunkcjami rozwojowymi. Etap ten był niezwykle trudnym doświadczeniem w moim życiu, ale także bardzo dużo mnie nauczył. Swój zawód wiążę głównie z wychowaniem przedszkolnym i wczesnoszkolnym. To wspaniałe uczucie patrzeć, jak dziecko się rozwija i móc mu w tym pomagać ...Mieć w tym swój maleńki udział...

Mam wiele innych zainteresowań, które są dla mnie odskocznią od codzienności. W wolnych chwilach chętnie czytam. Literatura to jedna z moich pasji . Lubię także aktywny wypoczynek – wyjazdy i spacery po górach, a w zimie jazdę na snowboardzie.  Podróże i odkrywanie nowych miejsc, to coś co mnie bardzo uszczęśliwia – jest to niewątpliwie część mojego życia.

Od dziecka moim zamiłowaniem było pisanie – stąd wybór studiów dziennikarskich.  Pisząc mogę łączyć swoją wiedzę z umiejętnościami, co daje mi poczucie ogromnej samorealizacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here