Możemy również obłożyć ściany np. piaskowcem lub trawertynem. Na pozostałych ścianach można wykonać stiuki, tynki strukturalne, ściany mogą być również postarzane, przecierane, cieniowane różnymi odcieniami farb. Kolorystyka stylu egipskiego to przede wszystkim takie kolory jak beże, odcienie brązu, koloru żółtego, pomarańczowego, sepii, bieli, starego złota.

Starożytny Egipt to również płaskorzeźby i malowidła przedstawiające bogów, ludzi, zwierzęta, a także pismo hieroglificzne. Warto pomyśleć zatem nad kilkoma elementami ozdobnymi we wnętrzu, które podkreślą styl. Jako dodatki do wnętrza mogą również posłużyć figury, rzeźby, kolumny, półkolumny, pilastry, elementy dekoracyjne wykonane z miedzi lub złota. W salonie w stylu egipskim dobrze będą prezentować się zatem obrazy (oczywiście o tematyce egipskiej), grafiki, zdjęcia (czarnobiałe lub w kolorze sepii), czy lustra w grubych rzeźbionych złoconych ramach.

Na podłodze w salonie egipskim ładnie będzie wyglądał kamień. Jeśli jednak chcemy trochę go unowocześnić, możemy użyć również desek, najlepiej z jakiegoś egzotycznego drewna.

Meble w stylu egipskim są bogato rzeźbione, bardzo dekoracyjne, czasem mają również elementy wykonane z kamienia, a fronty szaf bywają pozłacane. Wynika z tego, że we wnętrzu egipskim ma dziać się dużo i bogato. Kiedyś było inaczej – wnętrza w stylu egipskim były raczej ubogo meblowane.

Ciekawe meble można znaleźć w sklepie z antykami lub na targach staroci. Na aukcjachi w sklepach internetowych również można znaleźć wiele inspiracji. Interesujące są fragmenty kolumn lub posągi ze szklanym blatem, które służą jako stolik kawowy albo replika sarkofagu służąca, nie tylko jako ozdoba, ale także jako mebel – wewnątrz można urządzić szafkę lub barek. Niemniej ciekawe są także kolumny ustawione we wnętrzu, między którymi znajdują się szklane półki lub wykonywane na zamówienie szklane fronty szaf, w których zatopione są papirusy z malunkami przedstawiającymi np. scenki rodzajowe z życia Egipcjan.

Wnętrza egipskie są raczej zdobione i bardzo klimatyczne, najbardziej zatem pasuje do takiego wnętrza półmrok zamiast ostrego światła. Ładnie prezentuje się duża ilość świec, świeczników, bogato zdobionych żyrandoli.

Do wnętrza pasują elementy dekoracyjne w kolorze miedzi i starego złota, do kontrastu może posłużyć bordo, czerwień, ciemny brąz. Mebli najczęściej szuka się w sklepie z antykami, jeśli jedna chcemy wykonać we wnętrzu jakieś elementy drewniane – posłużyć do tego mogą forniry drzew takich jak np. cedr , sykomora, heban.

Meble – kanapy, fotele, itd. są niskie, oparcia wysokie – mogą mieć plecy odchylone lub proste, wyglądają niczym trony. Niegdyś pojawiały się także krzesła czy taborety, które miały drewnianą konstrukcję , siedzenie natomiast było plecione ze sznura.

W salonach egipskich pojawiają się także dywany wykonane z wełny.

Czy resztę pomieszczeń również chcecie zaaranżować w stylu egipskim? Co Wam się w nim podoba?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułNowoczesna kuchnia – aranżacje
Następny artykułZasady serwowania zup

Anna Jabłońska – projektantka wnętrz. Ukończyła Architekturę na Politechnice Białostockiej. Od kilku lat realizuje projekty we współpracy z biurami projektowymi, a także pod szyldem własnej firmy. Również u nas dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Mimo  iż ukończyłam studia na Wydziale Architektury i Urbanistyki, moją pasją stało się projektowanie wnętrz. Od dziecka lubiłam stale coś zmieniać, poprawiać, projektować. I tak mi zostało.

Projektowanie wnętrz to wbrew pozorom nie tylko przyjemność i dobieranie kolorów, ale również ciężka praca, pełna kompromisów i ciągłego poszukiwania. Jednak uwielbiam ten moment, kiedy po wielu trudach i tygodniach pracy, widzi się efekt końcowy.

Od dwóch lat prowadzę własną firmę, która zajmuje się projektowaniem, głównie w województwie mazowieckim i podlaskim. Obecnie pracuję nad napisaniem książki i własnym sklepem internetowym, zajmującym się sprzedażą artykułów wyposażenia wnętrz, który wystartuje już wkrótce.

Moją pasją jest również malarstwo, fotografia i  pisanie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here