Jak urządzić pokój w stylu orientalnym?

Wnętrza    
ocena

Chociaż orientalny styl ma wiele różnych odmian (m.in. japońską, chińską czy indyjską) w aranżacji wnętrz zazwyczaj nie stosuje się dosłownego wprowadzenia wszystkich jego zasad. Z reguły urządzanie pokoju w tym klimacie sprowadza się do swobodnej inspiracji przy jednoczesnym zachowaniu typowej dla kultury zachodu funkcjonalności i układu pomieszczenia. Jak wprowadzić do wnętrza azjatycki powiew oraz charakterystyczną dla tamtych rejonów równowagę i spokój?

Jak urządzić pokój w stylu orientalnym?

photoxpress.com

Styl orientalny to pojęcie raczej ogólne, a inspiracja nim przy aranżacji wnętrz oznacza możliwość skorzystania z jego konkretnej odmiany bądź też ich umiejętnej mieszanki. Wszystkie dalekowschodnie zasady organizacji przestrzeni mają jednak wspólny mianownik – bezwzględny porządek możliwy do uzyskania dzięki bezwzględnemu wprowadzeniu idei minimalizmu. Chcąc więc stworzyć wnętrze pokoju o typowo azjatyckim charakterze, na początki konieczne jest pozbycie się wszelkich niepotrzebnych, zagracających powierzchnię mebli, przedmiotów i sprzętów.

Jeżeli chcemy możliwie jak najlepiej oddać dalekowschodni klimat wnętrza, zastanówmy się nad rezygnacją z typowych krzeseł i zastąpieniu ich wygodnymi, miękkimi poduszkami. W pokoju sypialnianym można zaś zastosować typową matę japońską, która spełniać będzie rolę łóżka. Same meble powinny być wykonane z wysokiej jakości naturalnego drewna egzotycznego. Orientalny charakter podkreślą wytworne rzeźbienia na  ich powierzchni.

Stylizowane kulturą dalekiego wschodu wnętrze to jednak nie tylko oszczędność formy i wysoka jakość mebli. Równie istotne są dodatki, które stworzą wraz z wyposażeniem harmonijną całość. Orientalne inspiracje czerpią to co najlepsze z natury. Wykorzystaj więc do dekoracji drzewka bonsai, pędy bambusa czy też piękne w swej prostocie, naturalne kamienie. Uzupełnieniem wystroju wnętrza może też być parawan, bambusowe rolety w oknach czy charakterystyczne dla stylistyki dalekowschodniej przesuwane drzwi.

UWAGA!

Orientalny pokój nie może się też obejść bez typowego dla Azji oświetlenia. W tej roli idealnie sprawdzą się metalowe lub szklane lampiony czy też ażurowe lampy o kamiennej lub drewnianej podstawie. Jedwabne maty czy typowo orientalna sztuka to zaś idealne dodatki, które powinny znaleźć się na ścianie pokoju urządzonego w typowo orientalnym stylu.

Macie inne pomysły na pokój w stylu orientalnym? Podzielcie się nimi.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 1 =

Polecamy