Jak urządzić przedpokój w bloku?

Wnętrza    
ocena

Urządzenie przedpokoju w bloku bywa kwestią dosyć kłopotliwą. Często zapominamy o nim bądź nie przywiązujemy zbytniej wagi do jego wystroju, traktując to pomieszczenie byle jak, po omacku.

Jak urządzić przedpokój w bloku?

Hol wejściowy, jak sama nazwa wskazuje, powinien być pomieszczeniem reprezentacyjnym. Tam najpierw przyjmujemy gości i to przedpokój wpływa na „pierwsze wrażenie” gości na temat naszego mieszkania. Warto zatem pomyśleć o czymś ciekawym i pasującym do charakteru reszty pomieszczeń.

Zazwyczaj metraż mieszkania w bloku nie pozwala nam na zbytnie szaleństwo. Ponadto przy niewielkim metrażu mieszkania, przedpokój powinien pomieścić sporo rzeczy, które nie znalazły swego miejsca nigdzie indziej.  Nasze przedpokoje często mieszczą zatem szafy czy pawlacze. Warto pomyśleć o jednolitej wysokiej zabudowie. Ja preferuję szafy, które zwykłych szaf nie przypominają, tzn. są przedłużeniem ściany lub znajdują się we wnęce, mają drzwi bez widocznych podziałów, drzwi nie mają uchwytów (otwierają się na click), itd.

Ciekawym pomysłem jest szafa znajdująca się na ścianie z drzwiami wejściowymi – można ją wówczas obudować fornirem w tym samym kolorze co drzwi. Efektem będzie jednolita powierzchnia. Warto również zastosować oświetlenie meblowe, delikatne, a zarazem stwarzające miłą atmosferę  w pomieszczeniu.

Należy również pamiętać o tym, czego tak naprawdę nie widać, a jest nie mniej ważne niż zewnętrzny wygląd – a mianowicie o podziale wewnętrznym. Dzięki takiej zabudowie zyskujemy swego rodzaju garderobę, zatem należy przewidzieć w niej zarówno półki na buty (trzewiki, pantofle, ale również wysokie kozaki), drążki na kurtki, płaszcze, jak i półki na walizki, torby itp. Warto również wydzielić część reprezentacyjną dla gości – przecież oni również muszą powiesić gdzieś swoje kurtki. Wydzielając taką cześć gościnną, pozbędziemy się kłopotu z pokazywaniem gościom naszego dobytku lub zwykłego nieładu w reszcie szafy.

Niewielkie hole wejściowe można wizualnie powiększyć stosując lustra. Najlepiej wysokie. Uwzględniając zasady  feng shui – nie należy mocować lustra naprzeciwko drzwi wejściowych – podobno to odstrasza dobre duchy.

Jeśli pozwala nam na  to metraż, możemy umieścić w przedpokoju niewielką komodę lub konsolę. Będzie to dobre miejsce na szybkie odkładanie rzeczy – torebek, rękawiczek bądź też kluczy do mieszkania. Jeśli jednak nie mamy takiego miejsca, warto zamontować choćby małą półkę.

W trochę większych holach dobrym rozwiązaniem jest również fotel lub niewielki puf służący do zakładania butów lub odłożenia czegoś „na chwilę”.

Oświetlenie – pomieszczenie powinno być jasne – często podpisujemy coś w drzwiach lub nie możemy czegoś wydobyć z dna szafy.

Przy niewielkim metrażu przedpokoju  ściany również powinny mieć jasny kolor.

Ważnym aspektem jest podłoga – trzeba pamiętać, że po tym pomieszczeniu zazwyczaj poruszamy się w butach. Należy zatem zastosować płytki odporne na ścieranie. Nie jestem entuzjastką  stosowania podłogi drewnianej w holu. Jeśli jednak ktoś bardzo tego pragnie, należy wybrać drewno odpowiedniej klasy i odpowiednio zabezpieczone. Warto wtedy pomyśleć o wycieraczce podłogowej.

W jakim stylu jest urządzony Wasze mieszkanie? Co Was przekonuje do wybranej aranżacji?

OCENA
5.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 3 =

Polecamy