Jak urządzić salon w stylu orientalnym?

Wnętrza    
ocena

Styl orientalny jest wyjątkowo wyszukany i charakterystyczny, więc zanim zdecydujemy się urządzić nasz salon w takim właśnie klimacie, dobrze poznać główne idee przyświecające takiemu sposobowi zaaranżowania wnętrza. Specyficzne, drewniane meble, kształtowanie przestrzeni na zasadzie minimalizmu, a także bezdyskusyjna konieczność zachowania równowagi i harmonii – to kilka ze wspólnych cech łączących różne odmiany dalekowschodnich inspiracji we wnętrzarstwie.

Jak urządzić salon w stylu orientalnym?

photoxpress.com

Na początku przyjrzyjmy się cechom charakterystycznym mebli stylizowanych na dalekowschodnie, gdyż to one dominować będą w naszym salonie i, co za tym idzie, w największym stopniu decydować o takiej a nie innej jego stylistyce. Orientalne elementy wyposażenia wnętrza to z pewnością egzemplarze cechujące się niezwykła urodą, trwałością i efektownością. Oryginalne dalekowschodnie meble wykonywane przez tamtejszych rzemieślników są niewątpliwie małymi dziełami sztuki. Ich bogate zdobienia i ornamentyka może jednak nie pasować do nowoczesnych wnętrz tworząc je zbyt przytłaczającymi i niespójnymi.

Nie oznacza to wcale, iż rezygnacja z zakupu bogato zdobionych szafek i stołu odbiera nam możliwość stworzenia orientalnego klimatu w salonie. Inspirowane dalekim wschodem aranżacje przewidują też wykorzystanie typowo minimalistycznych mebli. Z jednej strony mamy więc efektowne, bogato zdobione szafki i skrzynie, z drugiej – typowo azjatycką powściągliwość i oszczędność formy przy urządzaniu salonu. Oszczędność do tego stopnia, iż możemy nawet zrezygnować z tradycyjnego stołu i krzeseł na rzecz niskiej ławy i wygodnych poduszek. Pytanie tylko, czy warto za wszelką cenę kreować aż tak bardzo orientalny klimat, kosztem zwyczajnej wygody i jakże pożądanej funkcjonalności salonu. Nasuwa się tutaj wniosek, że inspiracja Dalekim Wschodem powinna być umiejętnie wyważona, tak, aby nie zatracić się w bezkrytycznym kreowaniu danego klimatu.

UWAGA!

Pokój dzienny to miejsce, które musi być przede wszystkim wygodne i komfortowe. To tutaj spędzamy większość czasu z rodziną wspólnie jedząc posiłki, oglądając telewizor czy rozmawiając. Jeżeli zależy nam, aby wnętrze reprezentowało orientalny styl, najlepiej wykreować go więc nie za pomocą niestosowanych raczej w naszej kulturze rozwiązań, a odpowiednich dodatków. Tutaj z pomocą wychodzą nam dobrze wyposażone sklepy – zarówno te stacjonarne, jak i internetowe. Bez problemu dostaniemy w nich typowe dla Azji jedwabne zasłony i ozdobne poszewki na poduszki, parawany pozwalające wydzielić w salonie strefę jadalną i wypoczynkową czy też ażurowe lampki i lampiony dopełniające dalekowschodni wystrój wnętrza.

Macie inne pomysły na salon w stylu orientalnym? Podzielcie się nimi.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
4 + 4 =

Polecamy