Jak urządzić salon z kominkiem?

Wnętrza    
ocena

Wszyscy szczęśliwi posiadacze kominków z pewnością potwierdzą, że są one sercem pokoju dziennego – przy nim bowiem, zwłaszcza zimową porą, koncentruje się życie rodzinne domowników. Znakomicie spełnia on swoją podstawową funkcję jako źródło ciepła, a dodatkowo jest to wyjątkowo atrakcyjnie prezentujący się element wystroju wnętrza. Na co zwrócić uwagę przy instalacji kominka w salonie oraz jakie typy tego urządzenia oferuje nam rynek – poniżej informacje właśnie na ten temat.

Decydując się na kominek, należy mieć świadomość, że zabierze on jakąś część (nawet do 1m2) powierzchni salonu. W jego pobliżu dobrze jest też wygospodarować miejsce na akcesoria takie jak pogrzebacze, szufelki czy miotełki. Pokój dzienny jest zazwyczaj największym pomieszczeniem w domu lub mieszkaniu, więc osoby, którym zależy na instalacji kominka, bez trudu wydzielą dla niego potrzebne miejsce. W przypadku nowych willi sprawa jest o tyle prostsza, że ten element wystroju wnętrza jest zwykle uwzględniony w projektach architektów. Miłośnicy wyłożenia salonu drewnianymi podłogami powinni wiedzieć, że ze względów bezpieczeństwa, w pobliżu kominka podłoga powinna być pokryta niepalnym materiałem jak np. kamień, terakota czy płytki ceramiczne.

Po podjęciu decyzji o instalacji kominka oraz upewnieniu się, że warunki techniczne i metrażowe naszego lokum na to w ogóle pozwolą, czas zastanowić się, jaki jego typ wybrać. Oferta producentów oferuje te tradycyjne (otwarte), z murowanym paleniskiem, gdzie głównym źródłem ciepła jest promieniowanie z komory spalania, jak też bardziej nowoczesne modele zamknięte – wyposażone w kasety kominkowe lub wkłady. Pod względem przewodzenia ciepła, lepiej sprawdzą się te drugie – wyróżniają się mniejszym zużyciem materiału grzewczego. Z drugiej strony, kominki tradycyjne idealnie sprawdzą się w stylizowanych na starodawne lub rustykalnych wnętrzach.

Niezwykle ważna jest umiejętna lokalizacja kominka w salonie. Powinien się on znaleźć możliwie najbliżej komina, dzięki czemu bieg przewodu dymowego będzie najbardziej optymalny. Jednocześnie, należy wziąć pod uwagę rozmieszczenie mebli i funkcjonalność pomieszczenia. Jeżeli wybierzemy kominek z paleniskiem otwartym ze wszystkich stron, najlepiej, jeżeli stanie on na środku pomieszczenia. W innych wypadkach może on zostać umiejscowiony na rogu pokoju.

UWAGA!

Ważna zasada dotyczy też ulokowania kominka względem telewizora. Najlepiej, jeżeli sprzęty te staną na prostopadłych ścianach. Nie należy ustawiać kominka naprzeciwko telewizora, gdyż refleksy ognia będą odbijać się w odbiorniku.

Co myślicie o salonie z kominkiem? Fajne rozwiązanie czy zbędny luksus? Podzielcie się opiniami.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 2 =

Polecamy