Jak urządzić sypialnię w stylu prowansalskim?

Wnętrza    
ocena

Styl prowansalski jest lekki, świeży, odrobinę romantyczny, ponieważ pojawiają się w nim motywy kwiatowe i zwiewne tkaniny, subtelny, delikatny. Preferować go będą osoby lubiące jasne wnętrza, ciepłe, przytulne i wygodne.

Jak urządzić sypialnię w stylu prowansalskim?

morguefile.com

Kolorystyka tego stylu to biel, ecru i kolory pastelowe. Oprócz tych najczęściej spotykanych kolorów dominujących, pojawiają się jeszcze kolory ziemi, czyli odcienie brązów, beż, sepia, szarości. W stylu prowansalskim stosuje się sporo elementów ozdobnych w postaci dekoracyjnych rzeźbień w drewnie, malowanych na ścianach wzorów - np. lawendy, oliwki, słonecznika.

Sypialnia urządzona w tym stylu najczęściej jest jasna - meble i ściany utrzymane są w odcieniach bieli i beżu, złamane są natomiast dodatkami w kolorach jasnego fioletu, czy koloru niebieskiego. Łóżko jest wysokie, wygodne, z duża ilością ażurowych narzut, poduszek, pledów. Łóżka spotykane w tym stylu mogą mieć różne oblicze - mogą być z wysokim ozdobnym, ale pełnym zagłówkiem, zagłówek może być również ażurowy wykonany z kutego pomalowanego żelaza. Często spotyka się również łóżka z baldachimem, przy którym możemy użyć zwiewnych tkanin, tych delikatnych przezroczystych, jak i tych w kwiaty, które podkreślą styl. To co widzimy na łóżku, czyli poduszki, pościel, narzuty, są zazwyczaj utrzymane w kwiatowej ornamentyce. W stylu prowansalskim spotyka się jednak również kratki, pasy, koronki, ażury, elementy haftowane.

jak urządzić sypialnięmorguefile.com

Meble są zazwyczaj wykonane z malowanego drewna, fronty mają ładne rzeźbienia, ramę i wgłębienia. Można używać również drewna bielonego, postarzanego lub litego. Na meblach często się również spotyka namalowane delikatne kwiaty.

Ściany natomiast mogą być tradycyjne malowane, może być na nich boazeria, cegła (np. malowana na biało), mogą być również nieotynkowane, odrapane, surowe.

Obok łóżka zazwyczaj stoją szafki nocne, z szufladkami, półeczkami na książki. Na szafkach nocnych lub nad łóżkiem pojawiają się lampy (lub kinkiety), z abażurem. Do ozdoby okien używa się firan, zasłon, a także rolet rzymskich. Styl prowansalski lubi światło, więc starajmy się jak najbardziej okna odsłaniać. Pościel możemy trzymać w wiklinowych koszach, pudłach i walizkach, przed lub pod łóżkiem (jeśli mamy miejsce).

Innymi meblami w sypialni są szafa, komoda z szufladkami, toaletka z lustrem, konsola, na której mogą stać kwiaty, wygodny fotel. Oprócz wstawienia mebli, warto zastanowić się nad ozdobieniem wnętrza - zawieszając na ścianach np. małe obrazki w drewnianych ramkach lub ustawiając zdjęcia (najlepiej utrzymane w kolorach sepii lub czarnobiałe).

W sypialni prowansalskiej podłoga jest najczęściej drewniana, a obok łóżka zauważyć można dywany lub niewielkie chodniki.

Co Was przekonuje do stylu prowansalskiego? Co w nim lubicie najbardziej?

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 4 =

Polecamy