Jak urządzić wąską kuchnię?

Wnętrza    
ocena

Wąskie kuchnie są domeną typowych mieszkań w bloku. Ich komfortowe urządzenie może stanowić dosyć duże wyzwanie, jednak jest jak najbardziej możliwe. Biorąc pod uwagę fakt, że kuchenne szafki są zazwyczaj głębokie na 60 cm, pomieszczenie nie powinno być węższe niż 1,80 metra. Chociaż to i tak niewiele, taka szerokość pozwala zaprojektować kuchnię, po której będzie można nie tylko swobodnie się poruszać, lecz także wygodnie korzystać ze wszystkich jej urządzeń i mebli.

Jak urządzić wąską kuchnię?

photoxpress.com

Wąska kuchnia ma zazwyczaj dwie dłuższe i dwie krótsze ściany. Na tych drugich znajdują się z reguły drzwi wejściowe i okno, co dodatkowo powoduje wrażenie wydłużenia się pomieszczenia. Najprostszym sposobem na powiększenie kuchni jest połączenie jej z pokojem poprzez wyburzenie jednej z dłuższych ścian. Takie rozwiązanie daje więcej możliwości aranżacyjnych, jednak wiąże się z pewnymi kompromisami. Z jednej strony, kuchnia staje się bardziej doświetlona i przestronna, z drugiej - często konieczna jest zmiana funkcji pokoju, z którym się połączy.

Oczywiście, istnieją też mniej „inwazyjne” sposoby urządzenia wąskiej kuchni. Jeżeli posiada ona wspomniane wcześniej 1,80 metra lub więcej, możemy zdecydować się na zabudowę w kształcie litery „L” (w przeciwnym razie lepiej jest zabudować tylko jedną ścianę). Stawiając meble na krótszej ścianie z oknem, maksymalnie wykorzystujemy powierzchnię, zyskując miejsce na dodatkowe sprzęty (jak np. pralka czy zmywarka do naczyń). Ponadto, optycznie skracamy kuchnię, dzięki czemu sprawia ona wrażenie bardziej proporcjonalnej. Wadą takiego rozwiązania jest konieczność zabudowania grzejników, co ograniczy znacznie dopływ ciepła. Aby temu zapobiec, należy wyciąć w blacie otwory umożliwiające dogrzanie pomieszczenia.

Jednym z największych problemów przy urządzaniu wąskiej kuchni jest brak miejsca na stół. Dobrym pomysłem jest wykorzystanie składanego blatu przymocowanego do ściany. Gdy nie jest on akurat używany, może zostać łatwo złożony, dzięki czemu zyskujemy więcej miejsca na krzątanie się po kuchni podczas przygotowywania posiłków.

Przy urządzaniu wąskiego pomieszczenia, niezwykle istotną rolę odgrywają także dodatki. Unikajmy dużych, przyciągających uwagę wzorów – zarówno na firmanach, obrusach, jak i płytkach podłogowych. Postawmy na jasne kolory – biel, delikatne szarości czy beż dodadzą pomieszczeniu przestronności. Nie oznacza to wcale, że wąskie pomieszczenie musi być mdłe i nijakie. Dobrym pomysłem będzie wykorzystanie wyrazistych akcentów – jak np. kontrastujących z kolorem ścian czy zabudowy kubków powieszonych na relingu czy ustawionych na półce. Na koniec kwestia oświetlenia – pamiętajmy, że w wąskiej kuchni od okazałych  żyrandoli znacznie lepiej sprawdzą się punktowe halogeny lub reflektory.

Co myślicie na ten temat? Macie inne pomysły/ sugestie dotyczące urządzania wąskiej kuchni? Podzielcie się nimi.

OCENA
5.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 4 =

Polecamy