Jak wybrać architekta wnętrz?

Wnętrza    
ocena

Decyzja już zapadła – zdecydowaliśmy się na zlecenie zaprojektowania wnętrz naszego mieszkania czy domu architektowi. Stajemy teraz przed kolejnym dylematem – czym kierować się przy wyborze specjalisty. Z uwagi na fakt, że ostatnimi czasy branża ta dynamicznie się rozwija, ilość rynkowych ofert może nam tylko utrudnić wyłonienie właściwego specjalisty.

 Jak wybrać architekta wnętrz?

photoxpress.com

Jeżeli chcemy skorzystać z pomocy przy aranżacji wnętrza mieszkania lub domu, powinniśmy wiedzieć, że mamy do wyboru kilka grup projektantów. Pierwsza z nich to biura architektoniczne. Zajmują się one przede wszystkim tworzeniem koncepcji budynków, zaś projektowanie wnętrz jest dla nich raczej działalnością dodatkową. Z uwagi na fakt, że usługi tych firm są stosunkowo drogie, a aranżacja wnętrz nie stanowi głównej domeny ich działalności, nie jest to szczególnie polecana grupa projektantów.

Do dyspozycji mamy też architektów, którzy zatrudnieni są u poszczególnych wykonawców (np. producentów kuchni czy glazury). Ich usługi często świadczone są w ramach ceny za zakupiony produkt. Pozytywną stroną takiego rozwiązania jest niski koszt, jednak należy mieć na uwadze, że zaoferowane nam zostaną koncepcję stosowane masowo, niekoniecznie dopasowane do indywidualnych parametrów naszego lokum. Ponadto, projekt obejmuje zazwyczaj tylko jedno pomieszczenie – np. producent glazury zaoferuje nam aranżację łazienki czy kuchni, lecz nie pokojów.

Kolejna grupa projektantów to osoby działające na własną rękę. Z reguły są to studenci lub absolwenci kierunków artystycznych, zdarzają się też osoby, które ukończyły kurs aranżacji wnętrz, a czasem nawet takie, które nie mają żadnego doświadczenia w tej branży. Zaletą ich usług, podobnie jak w przypadku w/w grupy, są niższe ceny, jednak doświadczenie, terminowość, jakość świadczonych usług i ogólnie pojęty profesjonalizm może pozostawiać wiele do życzenia. Pamiętajmy, że osoby kompetentne z reguły zakładają swoje własne biura i to jest właśnie ostatnia, a jednocześnie najbardziej rekomendowana, grupa projektantów.

Jeżeli zależy nam na najwyższej jakości wykonanych usług, nasze poszukiwania ograniczmy do biur, których główną, lub nawet jedyną, domeną jest architektura wnętrz. Wybierzmy firmę, która pochwalić się może dużym doświadczeniem, osiągnięciami i specjalistyczną wiedzą. Chociaż koszty projektów takich usługodawców nie należą do najniższych, są z reguły adekwatne do jakości wykonanej pracy i po prostu warte efektu końcowego.

Jakimi kryteriami kierowalibyście się wybierając architekta wnętrz? Co jest dla Was najważniejsze? Podzielcie się opiniami.

OCENA
3.67
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 1 =

Polecamy