Jeżeli chcemy skorzystać z pomocy przy aranżacji wnętrza mieszkania lub domu, powinniśmy wiedzieć, że mamy do wyboru kilka grup projektantów. Pierwsza z nich to biura architektoniczne. Zajmują się one przede wszystkim tworzeniem koncepcji budynków, zaś projektowanie wnętrz jest dla nich raczej działalnością dodatkową. Z uwagi na fakt, że usługi tych firm są stosunkowo drogie, a aranżacja wnętrz nie stanowi głównej domeny ich działalności, nie jest to szczególnie polecana grupa projektantów.

Do dyspozycji mamy też architektów, którzy zatrudnieni są u poszczególnych wykonawców (np. producentów kuchni czy glazury). Ich usługi często świadczone są w ramach ceny za zakupiony produkt. Pozytywną stroną takiego rozwiązania jest niski koszt, jednak należy mieć na uwadze, że zaoferowane nam zostaną koncepcję stosowane masowo, niekoniecznie dopasowane do indywidualnych parametrów naszego lokum. Ponadto, projekt obejmuje zazwyczaj tylko jedno pomieszczenie – np. producent glazury zaoferuje nam aranżację łazienki czy kuchni, lecz nie pokojów.

Kolejna grupa projektantów to osoby działające na własną rękę. Z reguły są to studenci lub absolwenci kierunków artystycznych, zdarzają się też osoby, które ukończyły kurs aranżacji wnętrz, a czasem nawet takie, które nie mają żadnego doświadczenia w tej branży. Zaletą ich usług, podobnie jak w przypadku w/w grupy, są niższe ceny, jednak doświadczenie, terminowość, jakość świadczonych usług i ogólnie pojęty profesjonalizm może pozostawiać wiele do życzenia. Pamiętajmy, że osoby kompetentne z reguły zakładają swoje własne biura i to jest właśnie ostatnia, a jednocześnie najbardziej rekomendowana, grupa projektantów.

Jeżeli zależy nam na najwyższej jakości wykonanych usług, nasze poszukiwania ograniczmy do biur, których główną, lub nawet jedyną, domeną jest architektura wnętrz. Wybierzmy firmę, która pochwalić się może dużym doświadczeniem, osiągnięciami i specjalistyczną wiedzą. Chociaż koszty projektów takich usługodawców nie należą do najniższych, są z reguły adekwatne do jakości wykonanej pracy i po prostu warte efektu końcowego.

Jakimi kryteriami kierowalibyście się wybierając architekta wnętrz? Co jest dla Was najważniejsze? Podzielcie się opiniami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułCo powinien zawierać projekt aranżacji wnętrz?
Następny artykułCzy warto zatrudnić projektanta wnętrz?

Monika Magda – z zawodu licencjonowany pośrednik nieruchomości, z zamiłowania wielka pasjonatka aranżacji wnętrz. Od jakiegoś czasu zawodowo związana z zupełnie odmienną branżą (turystyka), jednak stara się być zawsze na bieżąco z nowymi trendami i rozwiązaniami z dziedziny urządzania wnętrz.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Chociaż zawodowo związana jestem obecnie z branżą turystyczną (prowadzę własną działalność gospodarczą), od kiedy sięgam pamięcią, moją wielką pasją była aranżacja i architektura wnętrz.

Pracując jako pośrednik nieruchomości, miałam okazję odwiedzać wiele mieszkań i domów. Zdałam sobie sprawę z faktu, że chociaż w naszym kraju właściciele nieruchomości mieszkaniowych zazwyczaj sprzedają je bez wyposażenia, ma ono ogromny wpływ na ostateczną decyzję o kupnie. Oglądając mieszkanie z rynku wtórnego, zwykle wyobrażamy sobie, jak sami je urządzimy, a ciekawe pomysły i rozwiązania zastosowane przez dotychczasowych właścicieli mogą zachęcić do nabycia danego lokum.

Wbrew obiegowej opinii, aranżacja wnętrz nie sprowadza się tylko i wyłącznie do wyboru odpowiednich kolorów czy materiałów wykończeniowych. Niezwykle istotna, o ile nie najistotniejsza, jest tutaj wiedza o ergonomii i umiejętność kreatywnego spojrzenia na – z pozoru zwykłe – cztery ściany. Zawsze fascynowało mnie, jak umiejętne połączenie ogólnie przyjętych zasad z dziedziny aranżacji z indywidualnym podejściem do każdego wnętrza może wyczarować zachwycający efekt końcowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here