Jak wybrać szafę i ją zaaranżować?

Wnętrza    
ocena

W mieszkaniach i domach, gdzie nie ma możliwości wydzielenia oddzielnej garderoby, stosuje się z reguły szafy. Często oprócz ubrań i butów, są one też dobrą skrytką na pościel, ręczniki i rzadziej używane przedmioty jak materac dla gości, śpiwory czy walizki. Na rynku dostępny jest ogromny wybór tych mebli – już nie tylko możemy idealnie dopasować je do rozmiarów wnętrz, w których mają stanąć, lecz także, dzięki odpowiednim kolorom i materiałom, podkreślić unikatowy charakter danej przestrzeni.

Jak wybrać szafę i ją zaaranżować?

sxc.hu

Szafy to typowe meble o charakterze praktycznym, jednak nie oznacza to, że muszą one być nieatrakcyjne wizualnie. Wręcz przeciwnie – dostępne na rynku modele zmieniają się wraz z nowymi trendami w branży aranżacji, więc mogą stanowić nie tylko praktyczny schowek na odzież, lecz także element kształtujący estetykę wnętrza.

Chociaż szafa nigdy nie zastąpi garderoby z prawdziwego zdarzenia, w mniejszych mieszkaniach czy domach jest ona koniecznością. Postarajmy się więc, aby wykorzystać najlepiej jej przestrzeń i dopasować mebel do aranżacji wnętrza. Do wyboru mamy szafy przesuwane, tradycyjne oraz te przeznaczone pod zabudowę.

Ostatni typ jest najbardziej praktyczny, gdyż można idealnie dopasować mebel do rozmiarów pomieszczenia. Bez względu na to, czy dysponujemy niewielkim pokoikiem, czy przestronnym wnętrzem, nie ma przeszkód, aby ustawić tam szafę wykonaną na wymiar. Rozwiązanie to ma wiele zalet – oprócz maksymalnego i efektywnego wykorzystania przestrzeni, warto zwrócić uwagę na walory estetyczne takich mebli. Ponadto, możemy wybierać pomiędzy w pełni zabudowanymi wnękami a samymi przesuwanymi drzwiami, które umieścimy między ściany w danym pomieszczeniu. Fronty szaf bez problemu dopasujemy do charakteru wnętrza. Na niewielkich powierzchniach najlepiej sprawdza się drzwi z lustrem lub przeszkleniami. Optycznie powiększą one pokój, a odbijające się w lustrze promienie słońca skutecznie rozświetlą zbyt ciemne wnętrze. Szafy pod zabudowę nie są jednak wolne od wad – zmniejszają one powierzchnię użytkową pokoju, mogą go nieco przytłaczać, gdyż zwykle sięgają samego sufitu i, przede wszystkim, nie należą do tanich rozwiązań.

Przyjrzymy się innym możliwościom aranżacji szaf. We wnętrzach reprezentujących styl klasyczny lub tradycyjny, najlepiej wyglądać będą meble wykonane z drewna ze standardowo otwieranymi drzwiami. W zależności od rozmiarów pomieszczenia, możemy dobrać szafy o dowolnej wysokości, szerokości i głębokości. Tak jak w przypadku wersji pod zabudowę, tutaj także mamy duże możliwości, jeżeli chodzi o wybór frontów. Mogą one być bardziej ozdobne, tj. z wyrzeźbionymi w drewnie ornamentami (idealnie wpiszą się w kolonialny klimat wnętrza), lub też bardziej oszczędne w formie (takie najlepiej sprawdzą się w pokojach dla dzieci czy nowocześnie urządzonych pomieszczeniach).

UWAGA!

Ostatnio bardzo popularne są systemy szaf z przesuwanymi drzwiami. Dostępne w różnych rozmiarach, wykonane z różnych materiałów, jednak ich najważniejszą zaletą jest oszczędność miejsca. Nie musimy wygospodarowywać dodatkowej przestrzeni na otwierane drzwi szafy, więc to rozwiązanie, które sprawdzi się idealnie w niewielkich pomieszczeniach. Jak widać, wybór systemów szafowych jest ogromny, a nasza decyzja o wyborze takiego, a nie innego typu powinna być uzależniona od naszych indywidualnych preferencji, uwzględniających oczywiście wymiary i cechy pomieszczenia, gdzie szafa stanie.

Jakie szafy najbardziej Wam się podobają? Stawiacie raczej na estetykę czy praktyczność? Dajcie znać!

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 4 =

Polecamy