Jak zaadaptować strych na mieszkanie?

Wnętrza    
ocena

Adaptacja poddasza jest doskonałym pomysłem, bowiem dzięki temu lepiej zagospodarujemy przestrzeń w domu, wykorzystując każdy kąt.

Jak zaadaptować strych na mieszkanie?

photoxpress.com

Na poddaszu możemy zaaranżować gabinet z biblioteką, garderobę, siłownię, pracownię malarską, pokój gościnny, dodatkową łazienkę czy pokój nastolatka (któż z nas nie marzył w dzieciństwie o pokoju na poddaszu…).

Adaptacja strychuŹródło: sxc.hu

Urządzenie poddasza może stanowić kłopot, jeśli mamy zbyt dużo skosów – trudno wówczas ustawić meble. Właściwie przestrzeń użytkowa poddasza jest duża mniejsza od powierzchni podłogi ze względu na skosy i trudnodostępną przestrzeń pod nimi. W zależności, wg której normy jest to rozpatrywane, przestrzeń użytkową poddasza liczymy następująco:

- poniżej 1,40m nie liczy się jej jako powierzchni użytkowej, jest to przestrzeń trudnodostępna
- od 1,40 do 2,20m liczy się w 50%
- powyżej 2,20m liczy się w całości (100%).

W związku z powyższym dobrym rozwiązaniem jest postawienie ściany g-k na granicy 1,40m – poniżej tej wysokości, ciężko jest nawet taką przestrzeń posprzątać.

Od 1,40m wzwyż możemy dużo swobodniej aranżować wnętrze – poprzez półki, regały, szafy, długie i niskie donice z kwiatami. W ten sposób wykorzystamy każdy fragment poddasza. Stanie się ono również bardziej dostępne i funkcjonalne.

Najlepiej kiedy zostawimy przestrzeń poddasza otwartą, aranżując jako jedno pomieszczenie, bez dodatkowych ścian działowych.

Strych jako mieszkanie - przestrzeń otwartaŹródło: sxc.hu

Podczas aranżacji poddasza najtrudniejszym elementem jest wybór oświetlenia – chyba, że mamy podwieszany sufit, wtedy nie ma z tym żadnego kłopotu. Jeśli mamy problem z zamontowaniem klasycznych żyrandoli i kinkietów, dobrym rozwiązaniem jest oświetlenie systemowe – zestaw szyn lub korytarzy elektrycznych, z których zwisają np. małe reflektory.

Szyny mają różne wymiary, możemy z nich stworzyć również układ zamknięty w kształcie prostokąta, szyny mogą także krzyżować się wzajemnie. Dzięki takiemu oświetleniu możemy ładnie wyeksponować i podświetlić skośny sufit. Oświetlenie systemowe często stosuje się np. w loftach lub galeriach.

Jeśli zaś chodzi o kolorystykę – unikajmy ciemnych kolorów, które mogą przytłoczyć wnętrze. Na poddaszu jest dużo zakamarków, ciemnych kątów, skosów, dlatego też starajmy się jak najbardziej rozjaśnić to pomieszczenie. Wtedy będzie odbierało się je jako bardziej ciepłe i przytulne.

Zobacz ciekawe realizacje - Video Inspiracje Leroy Merlin:

Jak jest metraż Waszego strychu? W jakim stylu planujecie go urządzić?

OCENA
5.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 5 =

Polecamy