Jak zabudować umywalkę łazienkową? Pomysły

Wnętrza    
ocena

Łazienka jest pomieszczeniem, którego podstawowym meblem jest niewątpliwie wanna lub kabina prysznicowa. To właśnie one decydują o funkcji tego pomieszczenia, przez co ich wybór jest zazwyczaj dokładnie przemyślany. Warto jednak mieć na uwadze, że równie ważnym elementem wyposażenia łazienki jest umywalka. To niezwykle często eksploatowane urządzenie - korzystamy z niej co najmniej kilka razy w ciągu dnia. Właściwie dobrana umywalka charakteryzuje się trwałością i idealnie współgra ze stylem naszej sypialni. Coraz popularniejszym ostatnio rozwiązaniem jest wykończenie umywalki zabudową.

Łazienka jest pomieszczeniem, które musi być przede wszystkim funkcjonalne i komfortowe. Dotyczy to zarówno wygody korzystania ze znajdujących się w niej urządzeń, jak też łatwości utrzymania jej w czystości. Zastosowanie zdobywającego coraz większą popularność rozwiązania, jakim jest zabudowa umywalki, pozwoli spełnić oba te wymogi.

Przestrzeń pod wiszącą lub przymocowaną do podłogi umywalką jest przez nas często zupełnie pomijana przy aranżacji łazienki. Zaskakujące jest to, że wiele osób narzeka na brak odpowiedniej ilości szafek i przestrzeni w łazience, a jednocześnie niewiele z nas decyduje się na zaadaptowanie miejsca pod tym elementem wyposażenia. Niektórzy obawiają się, że ograniczenie powierzchni pod umywalką przez jej zabudowę sprawi, że łazienka stanie się mniejsza i zbyt przytłaczająca. Nic bardziej mylnego – poniżej prezentujemy podstawowe zalety i zasady dotyczące takiego rozwiązania.

Umywalkowa zabudowa pozwala maksymalnie wykorzystać przestrzeń w łazience. Pod umywalką możemy bowiem rozplanować pojemne szafki, gdzie zmieścimy sprzęty i przedmioty, które nie najlepiej prezentowałyby się wyeksponowane na otwartych półkach czy podłodze. Mowa tutaj między innymi o ściereczkach, gąbkach do mycia kafli, środkach chemicznych, papierze toaletowym i tym podobnych. Miejsce, które możemy bez trudu wygospodarować pod umywalką z pewnością będzie dla nich idealne.

Co więcej, zabudowa umywalki stawia przed nami ciekawe wyzwanie aranżacyjne. Panują tutaj dwa równie popularne rozwiązania. Pierwsze z nich to wspomniane wcześniej zabudowanie przestrzeni pod umywalką praktyczną szafką, drugie – wkomponowanie tego elementu wyposażenia w solidny blat. Producenci oferują wiele modeli umywalek nablatowych – od tych tradycyjnych, różniących się tylko kształtem, po bardziej nowoczesne jak np. wykończone impregnowanym betonem, którego surowość będzie idealnie współgrać z nowoczesnym stylem wnętrza.

Zastosowanie blatu jest rozwiązaniem pośrednim pomiędzy umywalką wolnostojącą a jej kompletną zabudową. Usytuować na nim możemy zarówno nie mieszczące się na umywalce kosmetyki, jak też elementy dekoracyjne. Bez względu na to, czy  zdecydujemy się na pełną zabudowę, czy tylko blat, możemy rozważyć wykonanie ich samemu. W tym celu należy wyciąć z odpowiednich rozmiarów płyty obrys umywalki, a następnie nawiercić ścienne otwory i wprowadzić w nie zaprawę oraz wkręty będące mocowaniem blatu. Następnie powierzchnię wykładamy kaflami lub innym wybranym materiałem. W podobny sposób tworzymy ścianki pionowe – ich wykonanie może już być trochę trudniejsze, więc warto rozważyć też kupno gotowej zabudowy.

Co Wy na to? Macie jakieś inne pomysły na zabudowę umywalki? Dajcie znać.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
4 + 4 =

Polecamy