Jak zaprojektować łazienkę dla niepełnosprawnych?

Wnętrza    
ocena

Zdrowe i pełne fizycznych sił osoby często nie zdają sobie nawet sprawy, ile trudu mogą przysporzyć niepełnosprawnym codzienne czynności. Dotyczy to między innymi korzystania z toalety, umywalki czy też prysznica. Jeżeli więc stoimy przed zadaniem zaprojektowania i urządzenia łazienki dla niepełnosprawnego, pamiętajmy, żeby zapewnić mu przede wszystkim komfort i łatwość korzystania z poszczególnych urządzeń.

Jak zaprojektować łazienkę dla niepełnosprawnych?

sxc.hu

Na szczęście, na rynku działa coraz więcej firm, które specjalizują się w produkcji i sprzedaży sprzętów łazienkowych dostosowanych do osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Łazienka to miejsce, które wymaga szczególnej intymności i prywatności, więc zapewnienie korzystanie z niej bez skrępowania powinno być priorytetem przy jej aranżacji. Osiągniemy ten cel dobierając odpowiednie wyposażenie, co nie oznacza, że samo pomieszczenie nie powinno spełniać dodatkowych kryteriów.

Przede wszystkim, łazienka musi być stosunkowo duża, dzięki czemu można w niej będzie swobodnie rozplanować wszelkie urządzenia, z których korzystać będzie niepełnosprawny. Wózek inwalidzki wymaga powierzchni o średnicy co najmniej 1,5 metra, aby można nim było wygodnie manewrować. Pamiętajmy też, że baterie łazienkowe muszą być zamontowane w taki sposób, aby można było z nich korzystać w pozycji siedzącej. Wybierzmy armaturę o wydłużonych wylewkach i uchwytach otwierających i zamykających strumień wody. To wygodne rozwiązanie, dzięki któremu osoba niepełnosprawna nie musi nachylać się nad umywalką. Dodatkowa funkcja, która wpłynie na komfort korzystania z łazienki przez osobę niepełnosprawną, to blokada temperatury wody na określonym poziomie w baterii wannowej. Dobrym pomysłem jest także armatura bezdotykowa, w której strumień wody kontrolowany jest przez wrażliwy na ruch sensor.

Jeżeli chodzi o miejsce do wykonywania codziennej toalety, najlepiej sprawdzi się bezprogowy brodzik, który będzie wbudowany w podłoże. Dzięki temu, osoba niepełnosprawna z łatwością będzie mogła dostać się pod natrysk. Nie zapomnijmy o zamontowaniu w ścianie krzesła z oparciem (które stanowić będzie siedzisko kąpielowe) o wysokości odpowiadającej wysokości siedziska wózka.

UWAGA!

Kolejna ważna kwestia to odpowiednia muszla klozetowa. To, w jaki sposób należy ją usytuować, zależy od sposobu, w jaki osoba niepełnosprawna się na nią przesiądzie. Z reguły sedes powinien być zamontowany równolegle do siedziska wózka. Pamiętajmy, że muszla wisząca daje najwięcej możliwości podjechania do niej wózkiem. Wysokość jej zamontowania powinna odpowiadać wysokości siedziska wózka.

Bez względu na indywidualne preferencje co do łazienkowych sprzętów, powinniśmy zapewnić niepełnosprawnemu możliwość samodzielnego korzystania z tego pomieszczenia. Tym właśnie powinniśmy się przede wszystkim kierować aranżując łazienkę dla osoby poruszającej się na wózku.

Dodalibyście coś do powyższych sugestii? Dajcie znać!

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 2 =

Polecamy