Jak zaprojektować schody w domu?

Wnętrza    
ocena

Schody przede wszystkim powinny być wygodne, dopiero później ładne. Do tego, aby były wygodne służy następujący wzór: 2h+s = od 60 - do 65, gdzie h oznacza wysokość stopnia, a s szerokość. Z tego wzoru wyjdzie nam zarówno liczba (ilość) potrzebnych stopni, jak i szczegółowy wymiar, który sprawi, że będzie można wygodnie z nich korzystać.

 Jak zaprojektować schody w domu?

sxc.hu

Projektując schody należy również przewidzieć wszystkie konflikty, które mogą pojawić się w trakcie późniejszego korzystania z nich - konflikt wysokości - stojąc na każdym stopniu z osobna powinniśmy mieć pewność, że nie uderzymy w nic głową- potrzebna wysokość to min. 220cm; bezpieczny dostęp, czyli nie zagracanie przestrzeni wokół, odpowiednie oznakowania (np. oświetlenie), pochwyty, balustrady - (wysokość w mieszkaniu to ok. 90cm). Powierzchnia schodów, do wygodnego i bezpiecznego korzystania z nich, nie powinna być śliska. Należy odpowiedzieć sobie również na pytanie, czy ze schodów będą korzystać małe dzieci - w tym przypadku powinniśmy zaprojektować schody bardziej wygodne, czyli niższe, a szersze. Oprócz tego w balustradzie nie powinniśmy zostawiać zbyt wielu otwartych przestrzeni - dziecko może przez nie wypaść lub włożyć np. głowę.

Aranżacja schodów wewnętrznych daje wiele możliwości - możemy zaprojektować schody składane, kręcone, zabiegowe, jedno- lub dwubiegowe, wachlarzowe, wszystko w zależności od typu pomieszczenia w jakim planujemy umieścić schody, a także od przestrzeni jaką chcemy na nie przeznaczyć. Jeśli zależy nam, aby schody nie zabrały zbyt wiele powierzchni np. salonu, możemy pomyśleć nad schodami wachlarzowymi. Jeśli pomieszczenie jest nadzwyczaj małe - wtedy warto zastosować schody kręcone, jednak do najwygodniejszych one nie należą. Gospodarując mądrze przestrzeń, a nie mając jej zbyt wiele, powinniśmy umieścić schody przy lub wzdłuż ściany, zamiast na środku salonu.

Ciekawym pomysłem na zaaranżowanie dostępu na antresolę (np. w pokoju dziecka lub gabinetu na poddaszu) jest drabinka - zajmuje niewiele miejsca i wygląda efektownie.

UWAGA!

Innym pomysłem na wykorzystanie powierzchni (jeśli mamy jej mało) jest zabudowa miejsca pod schodami na szafę lub mini pomieszczenie gospodarcze, w którym możemy trzymać deskę do prasowania, odkurzacz, itd.

W jakim stylu projektujecie dom? Co Was przekonuje do wybranej aranżacji?

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 2 =

Polecamy