Jaki zlew wybrać do kuchni?

Wnętrza    
ocena

Aranżując wnętrze kuchni skupiamy się przede wszystkim na wyborze mebli i doborze sprzętu AGD, nie zapominajmy jednak o zlewozmywaku. Powinien dobrze się prezentować, pasować do wystroju, a co najważniejsze – być funkcjonalny.

Jaki zlew wybrać do kuchni?

photoxpress.com

Wybierając zlewozmywak do kuchni należy przede wszystkim wziąć pod uwagę:

1) powierzchnię kuchni (jeśli kuchnia jest mała, mamy niewiele blatu roboczego, warto wybrać mniejszy zlewozmywak);

2) nasze potrzeby i funkcje, jakie ma spełniać zlew; jeśli chcemy kupić  zmywarkę, może warto wybrać zlewozmywak jednokomorowy, służący jedynie do płukania naczyń. Natomiast jeśli nie będziemy mieć zmywarki, to z pewnością będziemy potrzebowali dodatkowego miejsca na odłożenie mokrych naczyń, czyli tzw. suszarki.

3) warto także pomyśleć dodatkowych funkcjonalnościach sprzętu, tj. młynek do rozdrabniania czy filtr do wody, który będzie potrzebował dodatkowej, mniejszej  baterii kuchennej.

Zlewozmywak dwukomorowy

Fot.: Anna Jabłońska

Dobry zlewozmywak powinien przede wszystkim posiadać niezbędne funkcje, dopiero później powinniśmy myśleć o jego wyglądzie, kolorze i dopasowaniu do wystroju i klimatu kuchni.

Wybór zlewozmywaka będzie zależał w dużej mierze od zasobności naszego portfela. Zlewozmywak nie musi być wcale ceramiczny lub wykonany ze stali nierdzewnej, które są najbardziej popularne. Producenci zlewozmywaków prześcigają się w designie, barwnych kolorach i materiałach. Dlatego bez problemu możemy znaleźć na rynku zlewozmywak  z kompozytu, kamienia czy też wykonany w części ze szkła.

Najbardziej efektowne, moim zdaniem, są zlewozmywaki odlane np. z corianu, wpasowujące się idealnie w blat, a właściwie stanowiące jego część. Wówczas nie widać granicy między blatem a zlewozmywakiem, linia jest płynna, a kształt takiego zlewozmywaka może jedynie ograniczyć nasza wyobraźnia. Możliwości jest wiele. Zlewozmywaki mogą być prostokątne, okrągłe, narożne, ze względu na mocowanie mogą być stawiane czy też nakładane, podblatowe, wtopione w blat. Wszystko zależy od tego jaki efekt chcemy uzyskać – jeśli nasza kuchnia jest stylizowana, możemy wybrać zlewozmywak nakładany ceramiczny z jakimś ładnym wzorem malowanym na ceramice.

Zlew do kuchni

Fot.: Anna Jabłońska

Jeśli sami projektujemy kuchnię, trzeba pamiętać o znalezieniu dobrego miejsca na nasz zlewozmywak. Tutaj znowu pojawia się wiele możliwości – zlewozmywak może być narożny, wyspowy, może stać pod oknem, itd. Preferowanym miejscem jest umieszczenie zlewozmywaka w pobliżu lodówki – tam odkładamy zakupy, potem wyjmujemy mięso, warzywa, owoce do opłukania, itd. Dlatego warto mieć zlewozmywak „pod ręką”, aby skrócić nasze wycieczki po kuchni. Po prostu jest to bardzo wygodne. Należy pamiętać również  o pozostawieniu choćby minimum blatu między lodówką a zlewozmywakiem na odkładanie produktów.

Drugą sprawą jest zachowanie bezpiecznej odległości między zlewozmywakiem a kuchenką, na której będziemy gotować nasze potrawy. Wygodnie jest odkładać brudne garnki i łyżki do zlewu, jednak należy pamiętać o bezpieczeństwie – woda, tłuszcz i ogień nie idą ze sobą w parze (tak nam podpowiada nie tylko zdrowy rozsądek, ale również feng shui – dwa żywioły jakimi są ogień i woda nie powinny być blisko siebie:).

W jakim stylu chcecie zaaranżować kuchnię? Skąd taki pomysł na aranżację?

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 2 =

Polecamy