Jakie akcesoria do kuchni? Drobne AGD

Wnętrza    
ocena

Zacząć trzeba od tego, że nie istnieje jeden, uniwersalny i pasujący wszystkim zestaw przyborów kuchennych. Różne są kształty noży, różne materiały, z jakich wykonane są łopatki czy łyżki. Dlatego należy zastanowić się, jakiego rodzaju potrawy jemy najczęściej i co będzie zbędną zawalidrogą, co zaś ułatwi życie i uczyni gotowanie przyjemniejszym.

Jakie akcesoria do kuchni? Drobne AGD

sxc.hu

Blender/malakser/mikser – przydatny, gdy w domu jest niemowlę lub wielbiciel zup kremów, stanowi też narzędzie ułatwiające siekanie cebuli, rozdrabnianie ryby na pulpety, przygotowywanie past do pieczywa.

Maszyna do chleba – piecze chleb, ciasta drożdżowe i piaskowe, nie radzi sobie jednak z cięższymi ciastami typu keks czy ciasto z owocami. Można w niej wyrabiać ciasto drożdżowe i smażyć dżem.

Frytownica – nie tylko do frytek. Można w niej smażyć w głębokim tłuszczu warzywa, rybę, kurczaka, a także specjalne chrupki ziemniaczane. Niestety, frytura przechodzi zapachem smażonych potraw i po rybie można smażyć już tylko rybę i pokrewne. Niepożądany zapach można próbować zminimalizować, wrzucając do gorącego oleju kilka gałązek zielonej pietruszki.

Prodiż – niewielki gabarytowo i niezbyt energochłonny zastępnik piekarnika. Można w nim piec ciasta, mięsa, przyrządzać zapiekanki, zarówno bezpośrednio w prodiżu, jak i we wstawianej doń formie lub małych foremkach.

Ekspres do kawy – w ciśnieniowym ekspresie możemy zrobić espresso, spienić lub podgrzać mleko do cappuccino czy latte. Kawa z ekspresu ciśnieniowego ma stosunkowo niewiele kofeiny – ze względu na krótki czas kontaktu wrzątku z ziarnami. Z przelewowej kawiarki otrzyma się americano, czyli rozcieńczone espresso, o nieco wyższej zawartości kofeiny, jednak mniej wyrazistym smaku.

wyposażenie kuchnisxc.hu

Czajnik elektryczny – nie jest konieczny, ale ma jedną, zasadniczą cechę: nie da się go przypalić. Dlatego właśnie jest nieoceniony w kuchni roztargnionych domowników.

Maszynka do mięsa z szatkownicą – przydatna, gdy gotujemy mielone, klopsiki, spaghetti z mięsem, ale także, gdy chcemy zrobić farsz do pierogów czy naleśników albo poszatkować większą ilość warzyw.

Toster – pozwala na opiekanie chleba tostowego, niektóre modele pozwalają również podgrzewać bułeczki.

Opiekacz do kanapek – dla wielbicieli kanapek na ciepło, pozwala szybko podgrzać chleb, gofry, kanapki, przygotować zapiekanki.

Gofrownica – służy wyłącznie do wypieku gofrów.

Szybkowar – szczelny garnek, który dzięki wysokiemu ciśnieniu wewnątrz przyspiesza czas gotowania się potraw. Podstawową wadą jest to, że nie da się sprawdzić, czy danie jest już gotowe,  ponieważ otwarcie pokrywy redukuje ciśnienie, a co za tym idzie – znika efekt szybkiego gotowania.

Parowar – specjalny garnek lub osobne urządzenie podłączane do prądu, służące gotowaniu na parze. Przydaje się, gdy w domu jest ktoś na diecie odchudzającej lub małe dziecko. Albo gdy domownicy po prostu lubią jedzenie przygotowywane na parze. W parowarze można także odgrzewać pierogi, kluski i inne dania bez sosu.

Krajalnica – przydatna zwłaszcza w większych gospodarstwach domowych, gdzie krojenie wędliny czy pieczywa zabiera dużo czasu. Ponieważ można ustawić precyzyjnie grubość kromki/plasterka, pozwala także zaoszczędzić produkty, dzięki wydajniejszemu krojeniu.

Sokowirówka – pozwala na przygotowywanie soków z dowolnych owoców i warzyw. Wiórki z sokowirówki mogą być wykorzystywane do wypieku ciast.

Mikrofalówka – kuchenka mikrofalowa rozmraża, podgrzewa i opieka jedzenie.

UWAGA!

Nie da się w jednoznaczny sposób określić, jakiego drobnego AGD będziesz potrzebować w swojej kuchni. Nie warto kupować wszystkiego, bo szkoda zamrażać pieniądze i generować elektrośmieci. Dlatego dobrze przemyśl, jaki sprzęt będzie ci potrzebny, a czego spokojnie możesz zrezygnować.

A jaka jest Wasza opinia? Bez których akcesoriów nie umielibyście się obyć? Wybierzcie trzy! ;)

OCENA
5.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 2 =

Polecamy