Jakie drzwi do łazienki?

Wnętrza    
ocena

Bezpowrotnie minęły czasy, gdy drzwi do łazienki były tożsame ze stolarką w białym kolorze oraz obowiązkową górną szybką (często udekorowaną firanką). Dziś, dzięki możliwości wyboru spośród rozmaitych kolorów i wzorów, mamy okazję dopasować ten element do wystroju wnętrza. Nie mniej ważnym kryterium od cech estetycznych jest także wymóg spełniania norm bezpieczeństwa i zapewniania odpowiedniej wentylacji pomieszczenia.

Jakie drzwi do łazienki?

sxc.hu

Należy tutaj podkreślić, że zgodnie z przepisami prawa budowlanego, łazienkowe drzwi muszą otwierać się na zewnątrz. To z kolei rodzi konieczność takiego zagospodarowania powierzchni przedpokoju, aby rozchylone drzwi nie blokowały dostępu do szafek ani swobodnego przejścia. W małych mieszkaniach warto jest zaoszczędzić miejsce, wybierając drzwi składane.

Bardzo ważną częścią składową stolarki drzwiowej są wentylacyjne otwory, których łączy przekrój nie powinien być mniejszy niż 220 cm2. Dzięki nim możliwa jest właściwa cyrkulacja powietrza, co w przypadku łazienki, gdzie gromadzi się wilgoć i może znajdować się piecyk gazowy, jest szczególnie istotne. W przypadku gdy chcemy zrezygnować z otworów osłoniętych tulejami czy popularnej dawniej kratki wentylacyjnej, konieczne jest przycięcie skrzydła drzwi na dole w ten sposób, aby powstała luka pomiędzy nim a podłogą. Zamykając temat kwestii technicznych, pamiętajmy jeszcze o minimalnych wymiarach drzwi – wysokość to 2 metry, zaś szerokość – 0,8 metra w świetle ościeżnicy.

Kolejne zagadnienie dotyczące stolarki drzwiowej do łazienki, to jej dopasowanie do wnętrza. W obecnych czasach właściciele mieszkań i domów urządzają pomieszczenia kąpielowe i toalety w wielu odmiennych, nierzadko wyjątkowo oryginalnych stylach. Na szczęście, producenci wychodzą nam naprzeciw, oferując drzwi w szerokiej palecie barw, duży wybór materiałów, a także elementów wykończeniowych jak zamki i klamki. W przypadku ciemnej łazienki, warto wybrać stolarkę z przeszkleniem, co doświetli zaciemnione pomieszczenie i doda wnętrzu oraz samym drzwiom lekkości. Coraz więcej osób decyduje się na odważne rozwiązanie, jakim są drzwi szklane. Dodają one łazience blasku i nowoczesnego charakteru.

UWAGA!

Drzwi powinny łączyć w sobie walory estetyczne i użytkowe. Te właściwie dobrane są bezpieczne, podnoszą komfort korzystania z łazienki, zapewniają prawidłową wentylację, a także stanowią harmonijne dopełnienie wystroju wnętrza. Na koniec pamiętajmy, że łazienka to wyjątkowo intymne pomieszczenie, więc jej drzwi warto jest wyposażyć w zamek blokujący dostęp od środka, z możliwością, w razie potrzeby, otworzenia go również z zewnątrz.

I co Wy na to? Na jakie drzwi się zdecydowaliście? Dajcie znać.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 5 =

Polecamy