Jakie drzwi do salonu?

Wnętrza    
ocena

Drzwi wydają się typowo praktycznym elementem wystroju wnętrza. Oddzielają one poszczególne przestrzenie, zapewniając izolację i prywatność. Wybierając drzwi do salonu będącego najbardziej reprezentacyjnym pomieszczeniem mieszkania czy domu, warto pamiętać, że oprócz trwałości, komfortu użytkowania i wysokiej jakości materiałów, powinny one charakteryzować się też walorami estetycznymi.

Drzwi znane są ludzkości już od czasów starożytnych. Drewniane wrota stawiane w grobowcach faraonów wyróżniały się pięknymi, misternie rzeźbionymi zdobieniami. Dzisiaj drzwi pełnią przede wszystkim rolę użytkową, jednak współczesne trendy w architekturze wnętrz skłaniają się ku wykorzystaniu tego elementu do dopełnienia stylizacji i klimatu danego wnętrza. Domowy salon to miejsce, gdzie najczęściej spędzamy czas z rodziną i spotykamy się z przyjaciółmi oraz znajomymi, więc warto poświęcić trochę więcej uwagi na dobór takiej, a nie innej stolarki.

Szukając drzwi do pokoju dziennego stajemy przed wyborem: tradycyjne skrzydła z ościeżnicami czy też modele przesuwane. Te pierwsze sprawdzą się lepiej w większych pomieszczeniach. Dzięki dostępności na rynku stolarki drzwiowej w rozmaitych kolorach, wykonanej z różnych materiałów i uzupełnionej o dowolne dodatki, stają przed nami ogromne możliwości aranżacyjne. Jeżeli dysponujemy niewielkim salonem, skupmy się przede wszystkim na rozwiązaniach praktycznych. Drzwi powinny optycznie powiększyć wnętrze i zajmować jak najmniej cennego miejsca – tak więc najlepiej sprawdzą się modele przesuwane, które swobodnie przepuszczają światło.

Od jakiegoś czasu odchodzi się od wyboru drzwi do salonu o pełnych skrzydłach. Sprawdzają się one lepiej w pomieszczeniach, które wymagają odizolowania i prywatności, jak gabinety czy sypialnie. Salon to centrum codziennego życia mieszkańców, gdzie spędzamy stosunkowo dużo czasu. Należy więc odpowiednio doświetlić to pomieszczenie, a oprócz okien, sprawdzą się przy tym także przeszklone drzwi. Cieszą się one popularnością z uwagi na względy praktyczne (optyczne powiększenie pokoju), jak i walory estetyczne. Warto pamiętać, że szklane drzwi nie muszą oznaczać pozbycia się intymności – wystarczy, że wybierzemy te ze szkła oszronionego czy klejonego.

UWAGA!

Jeżeli ogromny wybór drzwi tylko utrudnia nam podjęcie decyzji, pamiętajmy, że klasyczna stolarka nigdy nie wyjdzie z mody. Drewno i prosta forma to ponadczasowe i, co najważniejsze, uniwersalne rozwiązanie, które pasować będzie do każdego stylu salonu.

Wydaje się, że drzwi to tylko i wyłącznie skrzydła, futryny, zawiasy, okucia i klamki. Różne połączenia tych elementów dają nam jednak wprost nieograniczoną ilość modeli. Aby wybrać te właściwe, warto kierować się pobudkami czysto praktycznymi, jak i stylem, w jakim urządzony jest nasz salon. Umiejętne rozważenie obydwu tych czynników pozwoli nam dopasować stolarkę, która stanowić będzie harmonijną część pokoju dziennego.

I co Wy na to? Na jakie drzwi się zdecydowaliście? Dajcie znać.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 4 =

Polecamy