Jakie kolory ścian w pokoju dziecięcym?

Wnętrza    
ocena

Każdy rodzic, urządzając pokój dla swojej pociechy, stara się, aby był on zarówno praktyczny, jak i przytulny. Jednym z najważniejszych wyborów przy planowaniu wyglądu pomieszczenia jest jego kolor. To właśnie od niego zależy, jakiego charakteru nabierze pokój i czy dziecko polubi spędzać w nim czas.

Przy wyborze idealnej kolorystyki należy wziąć pod uwagę wiek naszej pociechy. Jeśli zależy nam, aby barwa była uniwersalna, możemy śmiało postawić na jasne odcienie i pastele, które sprawdzą się zarówno w przypadku niemowlaka, jak i starszego dziecka, bez względu na płeć.

Przed podjęciem decyzji dotyczącej koloru ścian, warto zastanowić się, czy wybrana przez nas barwa uczyni pokój przytulnym i nie będzie przytłaczająca. W przypadku maluszków dobrze postawić na jasne i ciepłe kolory, które wpłyną na ich dobre samopoczucie. Idealnie sprawdzi się żółty, zielony czy pomarańczowy. W przypadku starszych dzieci dobrze wziąć pod uwagę ich własne preferencje kolorystyczne. Czasem lepiej jest oprzeć się często przestrzeganej regule, zgodnie z którą ściany w pokoju dziewczynki malowane są na kolor różowy, a chłopca – na niebieski. Takie rozwiązania, bezpieczne w przypadku niemowlaków, mogą nie zadowolić naszych starszych dzieci, które rozpoczęły już kształtowanie swojego indywidualnego gustu.

Należy pamiętać, że urządzone wnętrze ma zachęcić dziecko do spędzania w nim czasu, ale także ułatwić mu samodzielne zasypianie. W miarę możliwości można dostosować decyzję o barwach ścian do charakteru, w jakim chcielibyśmy urządzić pokój dziecka. Biorąc pod uwagę nieograniczoną wyobraźnię najmłodszych, nietrudno za pomocą kolorów i dodatków stworzyć im wymarzone otoczenie – zielone ściany połączone z motywami roślinnymi mogą stać się dżunglą, a błękitne, z naklejonymi lub namalowanymi za pomocą szablonów rybami – dnem oceanu. W ten prosty sposób możemy sprawić, że pokój dziecka stanie się jego ulubionym miejscem zabaw.

Jedną ze ścian, której pomalowanie budzi wątpliwości, jest sufit. Mimo różnych opinii, dobrze wywołać wrażenie przestronności pomieszczenia, które otrzymamy, malując sufit na biało, lub, jeśli nie chcemy, aby odcinał się on od barwy głównej – na kremowo.

UWAGA!

Nie można zapominać, że ważnym kryterium przy doborze farby są również jej właściwości. Dobrze, aby wybrana emulsja dawała możliwość łatwego zmywania ewentualnych zabrudzeń, które, nawet w przypadku najgrzeczniejszych dzieci, nie powinny być szczególnym zaskoczeniem dla rodziców.

Wybór odpowiedniego koloru ścian w pokoju dziecka może wydać się nam trudny, jednak warto poświęcić odrobinę czasu na zaplanowanie wyglądu tego pomieszczenia, aby stworzyć maluchom idealne środowisko do poznawania otaczającego świata, zabawy czy nauki. Z pewnością największą nagrodą będzie w tym wypadku zadowolenie dziecka i jego prawidłowy rozwój.

Jakie kolory wybraliście do pokoju swojego Malucha? Dajcie znać!

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 1 =

Polecamy