Jakie listwy przypodłogowe wybrać?

Wnętrza    
ocena

Wykańczasz podłogę i zastanawiasz się, jaki cokół będzie najbardziej pasował do materiału, który wybrałeś. Poniżej dowiesz się, jakie listwy przypodłogowe najlepiej komponują się z płytkami ceramicznymi, gresem czy drewnem.

Jakie listwy przypodłogowe wybrać?

fot. Anna Jabłońska

Listwy przypodłogowe są ważnym elementem wystroju wnętrza. Z pozoru mało zauważalny element może nadać wnętrzu styl i charakter. Najprostszym pomysłem wydaje się być zastosowanie na cokół przypodłogowy tego samego materiału, który użyliśmy na podłodze, czyli:

- jeśli mamy podłogę z płytek ceramicznych lub gresu, wtedy na cokół dajemy również płytki (niektóre serie mają przewidziane specjalnie cięte efektowne cokoły),

Listwy wykończenioweFot.: Anna Jabłońska

- jeśli mamy w salonie podłogę z desek, jako listwę przypodłogową montujemy również deskę. W tym przypadku wszystko zależy od oczekiwanego przez nas efektu.

- jeśli mamy jasną drewnianą podłogę, możemy jako cokół dać, albo taką samą deskę (ten sam rodzaj drewna i kolor), albo drewno z kolorze kontrastującym, czyli jasna podłoga – ciemny cokół lub ciemna podłoga - jasny cokół. Uzyskamy dzięki temu efektowne podkreślenie odcięcia ściany od podłogi. Możemy także regulować wysokość takiej listwy przypodłogowej; standardowa wysokość to ok. 6-8 cm, teraz modne są natomiast wyższe cokoły o wysokości ok. 10-15cm.

Listwy wykończenioweFot.: Anna Jabłońska


Cokoły mogą być również wykonane z płyt mdf w różnych kolorach – sklepy oferują szeroką gamę kolorystyczną. Listwy mogą być wykonane tak naprawdę z wielu materiałów – wszystko zależy od naszego pomysłu na wnętrze.

Aby uniknąć „mozaiki” i oczopląsu w całym mieszkaniu, należy zdecydować się najlepiej na jeden rodzaj cokołu we wspólnej przestrzeni otwartej – jeśli mamy otwartą przestrzeń np. na kuchnię, hol i salon. Jeśli natomiast mamy pokój zamknięty – oczywiście  możemy zdecydować się na inny rodzaj cokołu niż w pozostałej części mieszkania.

Drugą zasadą, jaką powinniśmy się kierować jest ta, że albo szukamy ciekawego kontrastu, albo dopasowujemy kolor cokołu do jakiegoś wspólnego elementu w mieszkaniu – może to być przeważający kolor ścian, podłogi lub np. kolor drzwi czy mebli.

UWAGA!

Należy pamiętać o zastosowaniu cokołu w łazience – to pomieszczenie mokre, narażone na rozlanie się wody, wilgoć. Dlatego nawet na ścianach, gdzie nie ma pytek, cokół należy zastosować.

Z jakich materiałów będzie wykonana podłoga w Waszym domu? Skąd taki wybór?

OCENA
3.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 2 =

Polecamy