Listwy przypodłogowe są ważnym elementem wystroju wnętrza. Z pozoru mało zauważalny element może nadać wnętrzu styl i charakter. Najprostszym pomysłem wydaje się być zastosowanie na cokół przypodłogowy tego samego materiału, który użyliśmy na podłodze, czyli:

jeśli mamy podłogę z płytek ceramicznych lub gresu, wtedy na cokół dajemy również płytki (niektóre serie mają przewidziane specjalnie cięte efektowne cokoły),

Listwy wykończenioweFot.: Anna Jabłońska

jeśli mamy w salonie podłogę z desek, jako listwę przypodłogową montujemy również deskę. W tym przypadku wszystko zależy od oczekiwanego przez nas efektu.

jeśli mamy jasną drewnianą podłogę, możemy jako cokół dać, albo taką samą deskę (ten sam rodzaj drewna i kolor), albo drewno z kolorze kontrastującym, czyli jasna podłoga – ciemny cokół lub ciemna podłoga – jasny cokół. Uzyskamy dzięki temu efektowne podkreślenie odcięcia ściany od podłogi. Możemy także regulować wysokość takiej listwy przypodłogowej; standardowa wysokość to ok. 6-8 cm, teraz modne są natomiast wyższe cokoły o wysokości ok. 10-15cm.

Listwy wykończenioweFot.: Anna Jabłońska

Cokoły mogą być również wykonane z płyt mdf w różnych kolorach – sklepy oferują szeroką gamę kolorystyczną. Listwy mogą być wykonane tak naprawdę z wielu materiałów – wszystko zależy od naszego pomysłu na wnętrze.

Aby uniknąć „mozaiki” i oczopląsu w całym mieszkaniu, należy zdecydować się najlepiej na jeden rodzaj cokołu we wspólnej przestrzeni otwartej – jeśli mamy otwartą przestrzeń np. na kuchnię, hol i salon. Jeśli natomiast mamy pokój zamknięty – oczywiście możemy zdecydować się na inny rodzaj cokołu niż w pozostałej części mieszkania.

Drugą zasadą, jaką powinniśmy się kierować jest ta, że albo szukamy ciekawego kontrastu, albo dopasowujemy kolor cokołu do jakiegoś wspólnego elementu w mieszkaniu – może to być przeważający kolor ścian, podłogi lub np. kolor drzwi czy mebli.

Uwaga!

Należy pamiętać o zastosowaniu cokołu w łazience – to pomieszczenie mokre, narażone na rozlanie się wody, wilgoć. Dlatego nawet na ścianach, gdzie nie ma pytek, cokół należy zastosować.

Z jakich materiałów będzie wykonana podłoga w Waszym domu? Skąd taki wybór?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak poradzić sobie z czkawką w towarzystwie?
Następny artykułJak urządzić przedpokój w bloku?

Anna Jabłońska – projektantka wnętrz. Ukończyła Architekturę na Politechnice Białostockiej. Od kilku lat realizuje projekty we współpracy z biurami projektowymi, a także pod szyldem własnej firmy. Również u nas dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Mimo  iż ukończyłam studia na Wydziale Architektury i Urbanistyki, moją pasją stało się projektowanie wnętrz. Od dziecka lubiłam stale coś zmieniać, poprawiać, projektować. I tak mi zostało.

Projektowanie wnętrz to wbrew pozorom nie tylko przyjemność i dobieranie kolorów, ale również ciężka praca, pełna kompromisów i ciągłego poszukiwania. Jednak uwielbiam ten moment, kiedy po wielu trudach i tygodniach pracy, widzi się efekt końcowy.

Od dwóch lat prowadzę własną firmę, która zajmuje się projektowaniem, głównie w województwie mazowieckim i podlaskim. Obecnie pracuję nad napisaniem książki i własnym sklepem internetowym, zajmującym się sprzedażą artykułów wyposażenia wnętrz, który wystartuje już wkrótce.

Moją pasją jest również malarstwo, fotografia i  pisanie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here