Jakie meble do pokoju dziecięcego?

Wnętrza    
ocena

Pojawienie się w domu nowego członka rodziny to z pewnością ważne i nierzadko stresujące wydarzenie. Warto więc jeszcze przed porodem przygotować kącik dla maluszka. Wszyscy rodzice, szczególnie w przypadku pierwszego dziecka, chcą, aby meble w jego pokoiku spełniały wszelkie wymogi bezpieczeństwa i funkcjonalności. Nie więcej uwagi należy poświęcić umeblowaniu pomieszczenia dla nieco starszych, choć wciąż szybko rosnących dzieci.

Jakie meble do pokoju dziecięcego?

sxc.hu

Najważniejszym wymaganiem, jakie powinno się postawić wobec mebli dla dziecka, jest to, aby były one bezpieczne, tj. nie narażały dziecka na jakiekolwiek wypadki. Podczas zakupu rodzice muszą więc zwrócić uwagę na krawędzie półek, szafek i łóżka – aby dzieciom nic się nie stało, powinny one być zaokrąglone. Należy też zadbać o to, aby uniknąć ryzyka upadku jakiegokolwiek sprzętu – żeby do tego nie dopuścić, powinno się zwrócić uwagę na stabilność szaf i regałów, a najlepiej przymocować je do ściany. Przy zakupie łóżeczka dla najmłodszych nie zaszkodzi się także upewnić, czy spełnia ono wymagane normy – tj. ma odpowiedni rozstaw szczebelków, wysokość materaca czy wytrzymałość na obciążenia.

Kolejnym ważnym czynnikiem przy kupnie mebli jest ich jakość i odporność na uszkodzenia. Wybrane przez nas produkty powinny być solidnie wykonane i odznaczać się trwałością, abyśmy nie stanęli przez koniecznością zakupu nowych mebli szybciej niż planowaliśmy. Ponadto, w przypadku starszych dzieci, mało wytrzymałe meble mogłyby ulec zniszczeniu podczas jednej z rozlicznych zabaw jak skakanie po łóżku czy przypadkowy rzut piłką w szafę.

Planowany przez nas zakup powinien być również możliwie funkcjonalny. Przy wyborze biurka dobrze jest rozważyć kupno takiego, które „rośnie” razem z dzieckiem, dzięki nogom pozwalającym regulować wysokość, a w przypadku szafy dobrze, gdy pozwala ona zmieniać wysokość drążka na wieszaki, aby był jak najlepiej dopasowany do wzrostu pociechy.

Dobór mebli powinien również uwzględniać metraż pokoju. Jeżeli dysponujemy niewielkim pomieszczeniem, należy zastanowić się, w jaki sposób wygospodarować w nim możliwie najwięcej miejsca do zabawy. Rozwiązaniem w takiej sytuacji mogą być łóżka piętrowe, które nie tylko są dodatkową atrakcją dla dziecka, ale też dają możliwość wykorzystania miejsca pod nim – przykładowo na kącik do nauki. Należy jednak liczyć się z ograniczonym dostępem promieni słonecznych, dlatego konieczne będzie odpowiednie oświetlenie przy podwyższonym posłaniu.

Podczas aranżacji pokoju dziecięcego uwzględnijmy w nim obecność wielu szuflad i półek na różne gry czy książki, a także kosze na zabawki, które pomogą dziecku utrzymać porządek w pokoju. Oczywiście, atrakcyjny wygląd mebli jest równie istotny jak wszystkie wyżej wymienione czynniki. Obecnie modne są proste, klasyczne kształty. Warto zastanowić się również nad kolorem kupowanych szafek i półek. Z jednej strony te o zdecydowanych barwach sprawiają, że pokój stanie się weselszy i bardziej „przyjazny” dziecku, z drugiej - uniwersalne kolory dają możliwość licznych zmian i stwarzają mniejsze ryzyko, że za kilka lat nasza pociecha będzie „zbyt dorosła” na dziecinne wnętrze.

Dodalibyście coś do powyższych sugestii? Jakie meble wybraliście do pokoju swojego Malucha? Dajcie znać!

OCENA
1.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 4 =

Polecamy