Jakie oświetlenie do domu wybrać?

Wnętrza    
ocena

Trudno przecenić rolę właściwego oświetlenia w aranżacji wnętrz. Ma ono nie tylko znaczenie praktyczne, tj. odpowiednio doświetla pomieszczenie, lecz także tworzy charakterystyczny nastrój, kreuje przestrzeń i stanowi element dekoracyjny. Warto więc poświęcić trochę uwagi na dobór lamp, pamiętając przy tym o różnych funkcjach, które mają one spełniać w określonym pomieszczeniu.

Jakie oświetlenie do domu wybrać?

sxc.hu

Na próżno można wymieniać różne możliwości oświetleniowe, które oferuje nam obecnie rynek, gdyż są one po prostu niezliczone. W zależności od wielkości, kształtu, parametrów technicznych, koloru i oprawy, bez problemu znajdziemy lampy, które albo podkreślą charakter i styl danego wnętrza, albo go w umiejętny sposób kreują. Przyjrzymy się poniżej różnym rodzajom oświetlenia, które warto, a nawet należy, zastosować w mieszkaniu czy domu.

W większości pomieszczeń głównym źródłem światła jest zazwyczaj lampa sufitowa. Tradycyjny żyrandol jest najpopularniejszym sposobem na oświetlenie wnętrza pokoju. Powszechnym błędem właścicieli mieszkań i domów jest ograniczanie się tylko i wyłącznie do tego źródła światła, podczas gdy czynności takie jak pisanie, czytanie czy robienie na drutach wymagają dodatkowego oświetlenia punktowego. Pamiętajmy, że główna lampa sufitowa powinna możliwie jak najbardziej równomiernie oświetlać całe pomieszczenie. W tym celu dobrze sprawdzą się kilkuramienne żyrandole dające możliwość regulowania intensywności światła poprzez wykorzystanie wszystkich lub tylko części żarówek.

Oprócz tradycyjnych żyrandoli, oświetlenie sufitowe obejmuje też lampy wbudowane i punktowe halogeny czy też reflektory. Przy instalacji takich źródeł światła pamiętajmy, aby przełączniki zamontowane były w kilku miejscach w pokoju, a każdy z poszczególnych punktów mógł być włączany i wyłączany oddzielnie. To nie tylko energooszczędne rozwiązanie pozwalające regulować natężenie światła, lecz także prosty sposób na wykreowanie we wnętrzu odpowiedniego klimatu. Miejmy też na uwadze, że zastosowanie samych halogenów jako głównego źródła oświetlenia może nadać pomieszczeniu zbyt chłodny i surowy wygląd. Dlatego dobrym pomysłem jest wbudowanie lampek w elementy konstrukcyjne pokoju (np. gzymsy i sufity), dzięki czemu staną się one interesującym elementem dekoracyjnym.

Na koniec kilka słów o oświetleniu miejscowym. Tutaj stoi przed nami równe szeroki wybór produktów. Lampy wolno stojące, stołowe, kinkiety – to, które z nich wybierzemy zależy od charakteru danego wnętrza i funkcji oświetlenia. Jeżeli ma ono być typowo dekoracyjne, warto poszukać czegoś bardziej oryginalnego, jak np. stylizowane chińskie lampiony czy lampy ażurowe o wyjątkowym uroku. Jeżeli zaś oświetlenie spełniać ma głównie funkcje praktyczne, zadbajmy przede wszystkim o odpowiednie natężenie światła, nie zapominając przy tym o dopasowaniu lamp do charakteru wystroju wnętrza.

Jakie oświetlenie widzielibyście w swoim domu/mieszkaniu? Dajcie znać.

OCENA
5.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 4 =

naprawdę dobry artykuł, przyda się niejednej osobie. Ja bym tylko dodała, że najlepszy wybór lamp jest jednak w necie, np tu: superlights.pl

~ / 2013-01-20 13:35:57
oceń komentarz: (0) (0)

Polecamy