Jakie oświetlenie do salonu?

Wnętrza    
ocena

Salon jest miejscem, które kojarzy nam się z miłymi chwilami wypoczynku, czasem spędzanym z rodziną czy przyjmowaniem gości. To najbardziej „reprezentacyjna” a zarazem uniwersalna część naszego mieszkania czy też domu, więc warto dołożyć wszelkich starań, aby stworzyć w niej odpowiednią atmosferę i klimat. Chociaż każdy pokój dzienny jest inny ze względu na różne metraże, wysokość czy ustawność, można powiedzieć, że zazwyczaj żyrandol powieszony na środku sufitu i naturalne światło padające przez okno nie wystarczą, aby odpowiednio doświetlić całe pomieszczenie.

Jakie oświetlenie do salonu?

photoxpress.com

Wybierając główny żyrandol pamiętajmy, że jego głównym zadaniem jest równomierne oświetlenie całego salonu. Dlatego też najlepiej sprawdzą się modele o kilku kloszach z dwubiegunowym włącznikiem. Miejmy na uwadze, że światło może czasem przeszkadzać – na przykład, gdy pada na ekran telewizora. Dlatego nie umieszczajmy żyrandola czy innego rodzaju oświetlenia bezpośrednio nad lub z boku odbiornika. Najlepszym rozwiązaniem jest umieszczenie lampy za telewizorem, co spowoduje zmniejszenie kontrastów na ekranie (a tym samym mniejsze obciążenie oczu) podczas oglądania telewizji w półmroku.

Podczas gdy w sypialni najlepszym dodatkowym oświetleniem będzie mała lampka postawiona na szafce nocnej, w salonie lepiej sprawdzą się lampy stojące na podłodze z dodatkowym, regulowanym ramieniem, które idealnie oświetli nam np. czytaną książkę.

oświetlenie wnętrzphotoxpress.com

Chociaż, pewnie w głównej mierze z uwagi na wygodę, najbardziej popularnym rozwiązaniem jest wybór jednego głównego punktu światła, salon z pewnością prezentowałby się ciekawiej, gdy umieścimy w nim też kilka dekoracyjnych źródeł oświetlenia. Mogą to być tradycyjne halogeny czy kinkiety, lub bardziej wyszukane rozwiązania, które nadadzą wnętrzu wyjątkowego charakteru – lampy japońskie, witrażowe czy też stojące lampy-rzeźby przypominające kształtem eleganckie greckie kolumny. Światło może też umiejętnie uwydatnić dekoracyjne elementy pomieszczenia. Jeżeli w salonie znajdują się wnęki, warto podkreślić ich urok odpowiednim oświetleniem. Halogeny sprawdzą się świetnie jako podświetlenie obrazów czy wnętrza szklanych szafek. Na koniec warto jeszcze raz wspomnieć, że czas spędzony w salonie powinien być dla nas przyjemnością. Od teraz, niech on też będzie relaksem dla naszych oczu, a to dzięki odpowiedniemu umiejscowieniu światła głównego, dodatkowego i dekoracyjnego.

A Wy jakie oświetlenie wybraliście do salonu? Dajcie znać!

OCENA
1.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 1 =

Polecamy