Jakie płytki do kuchni?

Wnętrza    
ocena

Kafelki w kuchni to obecnie najczęściej spotykany sposób wykończenia tego pomieszczenia. Nadają one pomieszczeniu schludności, łatwo utrzymać je w czystości, a ponadto świetnie chronią przed wilgocą. Właściwie dobrane potrafią nadać wnętrzu określony charakter i ciepło oraz podkreślić jego estetykę. Producenci tych materiałów wykończeniowych mają dla nas wiele ciekawych propozycji. Co raz zaskakują nas zarówno oryginalnym wzornictwem, jak i nowymi zestawieniami kolorystycznymi. Z uwagi zaś na tak duży wybór płytek do kuchni, ich wybór jest tylko z pozoru prostą czynnością.

Wybierając odpowiednie kafelki kuchenne, powinniśmy skupić się przede wszystkim na ich właściwościach. Idealne płytki do kuchni to takie, które łatwo utrzymać w czystości. Ponadto, powinny one być odporne na gromadzącą się w kuchni wilgoć i zmienną temperaturę. Rzecz najistotniejsza: płytki kuchenne muszą być wykonane z niepalnego materiału.

Kolejną ważną kwestią przy wyborze tego materiału jest także jego przeznaczenie. Jeśli szukamy płytek na ścianę, najlepiej będzie, jeśli nasz wybór padnie na kafelki o gładkiej powierzchni. Wszelkie chropowatości sprzyjają bowiem gromadzeniu się zanieczyszczeń, których powstania w kuchni ciężko jest raczej uniknąć. Świetnie pod tym względem spisze się modna i uniwersalna glazura. Jest to jeden z nielicznych materiałów ozdobnych, które szybko i stosunkowo łatwo można doprowadzić do czystości. Utrzymanie ładu i porządku jest przecież w kuchni kwestią priorytetową.

Inną, równie ciekawą propozycją płytek na ścianę w kuchni może być modny obecnie gres. Jest to materiał, który często imituje naturalne drewno czy też kamień. Gres pozwoli nam więc uzyskać efekt naturalności. Doskonale nadaje się także wtedy, gdy chcemy zaakcentować i wyeksponować jakiś konkretny fragment naszego pomieszczenia. Ponadto, nada on wnętrzu ciepła i delikatności.

Na ścianie w kuchni świetnie prezentować się będą także kafelki w formie mozaiki. Malutkie, różnokolorowe kwadraciki, romby, kółka czy trójkąty skutecznie ożywią pomieszczenie. Nadadzą mu też wyjątkowości, gdyż to materiał o szczególnie dekoracyjnych walorach.

Na kuchennej podłodze powinny znaleźć się płytki jednokolorowe. Oczywiście, nie jest to zasada, której nie można złamać, jednak jednolity odcień sprawdzi się świetnie w niewielkich pomieszczeniach. Podobnie jak w przypadku ścian, pokrycie podłogi także powinno być łatwo zmywalne i odporne na obecną w kuchni wilgoć. W tym przypadku również bardzo dobrze się sprawdzi się wcześniej wspomniany gres. Jego głównym atutem jest antypoślizgowość zapewniająca skuteczną ochronę przed upadkiem, na który w kuchni narażeni jesteśmy szczególnie. Jak już zostało to wcześniej wspomniane, jest on też wyjątkowo trwałym materiałem. Na podłodze wyłożonej gresem można więc bez obaw ustawić nawet ciężkie meble czy urządzenia.

Wybierając kafelki do kuchni, musimy też wziąć pod uwagę ich rozmiar. Tutaj zasada jest prosta - duże płytki będą bardziej pasowały do większych pomieszczeń. Małe zaś są idealnym rozwiązaniem do małych kuchni, czyli takich, jakie spotykamy z reguły w starszego typu blokach mieszkalnych.

I co Wy na to? Na jakie płytki się zdecydowaliście? Dajcie znać.

OCENA
5.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 1 =

Polecamy