Jakie płytki do łazienki?

Wnętrza    
ocena

Łazienka to jedno z częściej odwiedzanych pomieszczeń w domu lub też mieszkaniu. Właśnie dlatego, warto jest starannie przemyśleć kwestię doboru materiału do wyłożenia podłogi czy ścian. Najbardziej powszechnym i praktycznym rozwiązaniem są bez wątpienia płytki i kafle. Obecnie oferta producentów jest tak szeroka, że bez obaw znajdziemy glazurę, która będzie idealnie współgrała z łazienkową aranżacją, bez względu na to, czy wybraliśmy styl klasyczny, nowoczesny, śródziemnomorski czy chociażby art-deco.

Popularne płytki są nie tylko niezwykle praktyczne, lecz również mogą umiejętnie podkreślić estetykę wnętrza. Producenci oferują szeroką gamę wzorów, kolorów czy też tekstury tych materiałów. Jak zatem należy je dobrać, aby uzyskać pożądany efekt? Pod pojęciem glazura łazienkowa kryją się przede wszystkim płytki fajansowe pokryte szkliwem. Ściany w łazience można też wyłożyć porcelanowym gresem, czyli płytkami wyprodukowanymi z mieszanki drobno zmielonego kwarcu, kaolinu oraz skaleni. Odradza się raczej gres techniczny – jest on o tyle niepraktyczny, że chropowatości na  jego powierzchni zatrzymują zabrudzenia. Uważajmy też na nieimpregnowany gres polerowany, który jest także mało odporny na plamienie.

Przejdźmy do bardziej szczegółowych porad dotyczących doboru glazury. Pamiętajmy, że w dużych łazienkach efektownie będą się prezentować płytki o dużych rozmiarach, zaś w mniejszych – te o wymiarach standardowych. Obecnie coraz popularniejsza jest bezfugowa technika układania glazury, co pozwala osiągnąć efekt jednolitej powierzchni  optycznie powiększając pomieszczenie. Kolejnym trendem jest ciekawe połączenie wielkoformatowych płytek z tymi mniejszymi (nawet mozaiką). Ta ostatnia wciąż zyskuje coraz większe uznanie, a dostępna jest już nie tylko w postaci małych kwadratów, lecz także kamyczków, rombów czy szklanych kółek o rozmaitych kolorach.

Duże pole do ciekawych aranżacji dają też tradycyjne kafle o wymiarach 20x20 cm. Jeżeli utrzymane są w jednolitym odcieniu, idealnie pasować będą do nowoczesnej łazienki, jeśli z kolei chcemy uzyskać efekt retro z lat 50’, postawmy na zdecydowane, kontrastujące z kolorem mebli odcienie, zaś w przypadku wyboru stylu rustykalnego, dobierzmy płytki z ciekawymi zdobieniami.

UWAGA!

W sklepach z wyposażeniem łazienek nadmiar propozycji może paradoksalnie utrudnić nam wybór, jednak, jeżeli chcemy, aby pomieszczenie wyglądało przede wszystkim na przestronne i świeże – ograniczmy poszukiwania tylko do jasnych odcieni płytek. Są one polecane w szczególności do wnętrz bez dostępu do naturalnego światła. Chociaż biel w połączeniu ze stalową armaturą może wydać się zbyt surowa i sterylna, niewątpliwie uniwersalnym rozwiązaniem będzie wybór glazury w ciepłych odcieniach beżu czy wanilii. Na koniec pamiętajmy, że bez względu na kolor, styl i fakturę, wybrane przez nas materiały powinny charakteryzować się przede wszystkim wodoodpornością, trwałością i łatwością utrzymania w czystości.

I co Wy na to? Na jakie płytki się zdecydowaliście? Dajcie znać.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
4 + 5 =

Polecamy