Jakie rośliny do łazienki?

Wnętrza    
ocena

Dla niektórych łazienka jest miejscem, gdzie wpada się na szybki prysznic, podczas gdy inni mogliby godzinami leżeć w wannie oddając się relaksowi nic nie robienia po ciężkim dniu pracy. Urządzając to pomieszczenie, rzadko uwzględniamy możliwość hodowania w nim roślin. A przecież panująca w łazience wysoka temperatura i duża wilgotność powietrza są odpowiednimi warunkami do uprawy niektórych doniczkowych kwiatów.

Jakie rośliny do łazienki?

photoxpress.com

Obecność roślin ożywi łazienkę i sprawi, że wyda się ona mniej „sterylna”. Jeżeli planujemy wprowadzić trochę zieleni do tego pomieszczenia, pamiętajmy, aby nie stawiać kwiatów w pobliżu środków chemicznych i nie narażać ich na kontakt z wodą. Szczególnie wrażliwe na ten drugi czynnik są fiołki afrykańskie. Odpowiadając na pytanie, jakie kwiaty nadają się do łazienki, powiedzieć można, że właściwie wszystkie, z wyjątkiem nie lubiących wilgoci kaktusów i innych sukulentów.

Wybierając roślinność weźmy pod uwagę nasłonecznienie pomieszczenia. Kwiaty będą się chować najlepiej, jeżeli zapewnimy im stały dostęp do naturalnego światła. Do światłolubnych roślin, które z pewnością będą ładnie rosnąć w łazience, w szczególności, jeżeli zapewnimy im rozproszone światło, zaliczyć można: draceny, fikusy, bromelie, krotony, bluszcze, papirusy i nie wymagające szczególnej opieki storczyki.

Czy ciemna łazienka oznacza, że powinniśmy zrezygnować z udekorowania jej doniczkowymi kwiatami? Na szczęście, jest kilka sposobów, dzięki którym rośliny będą mogły przeżyć w takich warunkach. Należy tutaj mieć na uwadze, że kwiaty nie mają możliwości rozwoju, jeżeli w procesie fotosyntezy nie wytworzą substancji pokarmowych. W pomieszczeniu bez okna musimy zapewnić im dostęp do sztucznego oświetlenia. W sklepach dostępne są  specjalne lampy, które przez około pół doby mogą dostarczać naszym łazienkowym roślinom odpowiednią dawkę światła. Innym sposobem jest uprawa gatunków nie wymagających intensywnego kontaktu ze słońcem. Rośliny takie jak skrzydłokwiat, sansewieria, zielistka czy zamiokulkas możemy trzymać przez kilka kolejnych dni w łazience, a następnie przenieść je na nasłoneczniony parapet i tak w kółko.

Przy oknie lub lustrze szczególnie ładnie prezentować się będą pnącza takie jak cissusy, scindapsusy, syngonia i filodendrony. Inne polecane rośliny to m.in. widliczka, pokrzywiec, sitowie, maranta, kordylina. Pamiętajmy, że łazienkowe kwiaty nie wymagają szczególnej opieki. Nie jest bowiem konieczne ich zraszanie, a jeżeli czasem zapomnimy o ich podlaniu, nie powinno stać nic złego z uwagi na dużą wilgotność pomieszczenia.

Zdecydowaliście umieścić w łazience rośliny? Jakie i gdzie? Dajcie znać!

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 4 =

Polecamy