Jakie ściany do łazienki?

Wnętrza    
ocena

W dzisiejszych czasach wykończenie ścian w łazience zazwyczaj sprowadza się do położenia na nich kafli. Dawniej równie popularne było malowanie ścian wodoodporną farbą, jednak z czasem to rozwiązanie odeszło w zapomnienie. Obecnie łazienka bez glazury wraca do łask, a dostępność na rynku nowoczesnych materiałów wykończeniowych sprawia, że obie z w/w opcji stanowić mogą dla nas ciekawą propozycję – wszystko zależy od naszych preferencji, potrzeb i wymagań.

Jakie ściany do łazienki?

photoxpress.com

Najprostszym sposobem na wykończenie ścian w łazience jest bez wątpienia ich pomalowanie. Tę i wszystkie inne metody „bezkaflowe” zastosować można z powodzeniem w większych łazienkach i dużych pokojach kąpielowych, gdzie nie każda ze ścian jest tak samo narażona na bezpośrednie działanie wody. Należy jednak pamiętać o tym, że w pomieszczeniu, w którym mimo wszystko tworzy się dużo wilgoci, trzeba zastosować odpowiedni rodzaj farb. W łazience sprawdzą się jedynie farby emulsyjne z lateksem, które są przeznaczone właśnie do wilgotnych pomieszczeń. Alternatywą dla tej metody jest pokrycie ścian tynkiem strukturalnym, a następnie lakierem akrylowym. Ta druga warstwa zapewni nieprzepuszczalność pary wodnej. Ostatnią z rzadziej stosowanych metod wykończenia łazienki jest położenie specjalnej, zmywalnej tapety. To wykończenie najlepiej będzie się prezentowało, gdy inna ze ścian wyłożona będzie współgrającymi kolorystycznie i stylowo płytkami ceramicznymi.

Najchętniej stosowanym rozwiązaniem jest wyłożenie ścian łazienki płytkami. Daje ono ogromne możliwości aranżacyjne ze względu na szeroką gamę dostępnych na rynku kafli. Różnią się one m.in. kształtem, kolorem, fakturą i klasą ścieralności. Ponadto, możemy albo skopiować pomysły zaprezentowane w katalogu, albo też stworzyć własną, niepowtarzalną kompozycję różnego rodzaju glazury. W dużych łazienkach ładnie wyglądają wielkoformatowe płytki, w tych mniejszych najlepiej sprawdzą się standardowe (o wymiarach 20x20). Coraz bardziej popularne stają się też mozaiki, zwłaszcza jako elementy dekoracyjne. Za pomocą glazury możemy wyczarować m.in. łazienkę elegancką, orientalną, nowoczesną, tradycyjną.  Największą zaletą tej metody pokrycia ścian jest duża odporność na wilgoć i przepuszczanie wodnej pary. Pamiętajmy, aby wybrać łatwe w utrzymaniu kafle tzn. takie o gładkiej powierzchni, gdyż chropowata struktura łatwiej zatrzyma zabrudzenia. Uzupełnieniem wykończenia ścian może być zamontowanie w nich oryginalnego i nastrojowego oświetlenia, które stworzy w tym pomieszczeniu niepowtarzalny klimat.

Jak wyglądają ściany Waszej łazienki? Macie inne fajne ich wykończenie? Podzielcie się nimi!

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 1 =

Polecamy