Jasne mieszkanie - aranżacja

Wnętrza    
ocena

Naturalne światło zwykle jest pożądane w jak największej ilości. Któż nie lubi być budzonym przez promienie słoneczne lub pić porannej kawy na tarasie skąpanym w słońcu. Światło naturalne potrzebne jest przede wszystkim do pracy, gdyż przy nim mniej męczą się oczy, ale również do zdrowego i optymistycznego życia. W ogóle nadmiar słońca w naszym kraju brzmi trochę sarkastycznie.

Jasne mieszkanie - aranżacja

photoxpress.com

A jednak bywa i tak, że w imię złotej zasady „co za dużo, to niezdrowo”, nadmiar światła nam przeszkadza. Dzieje się tak głównie w mieszkaniach, które są  usytuowane względem stron świata na południe i zachód lub w mieszkaniach, które mają duże okna. Od nadmiaru słońca blakną ściany, meble, tkaniny (np. zasłony), więc warto zastanowić się nad dobrą aranżacją mieszkania.

Najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście stosowanie wszelkiego rodzaju rolet, zasłon, ruchomych żaluzji, czy zainwestowanie w klimatyzację. O praktyczności tych sprzętów chyba nie muszę nikogo przekonywać.

Jeśli budujemy dom z dużymi przeszkleniami i stoimy przed wyborem, jakie okna mamy kupić, warto zdecydować się na te z filtrami UV.

Mieszkanie, w którym jest za dużo światła powinno mieć jasną kolorystykę – podobnie jak latem staramy się nie ubierać na czarno, gdyż ciemne kolory zatrzymują promienie słoneczne, a jasne kolory je odbijają. W takim wnętrzu jest również zdecydowanie chłodniej. W bardzo słonecznym mieszkaniu nie powinniśmy umieszczać luster naprzeciw okien, gdyż nadmiar słońca będzie nas oślepiał.

Mieszkanie pełne światłaŹródło: sxc.hu

W ogóle w pobliżu okien nie zaleca się umieszczania sprzętów takich jak np. TV – nie będziemy w stanie komfortowo oglądać żadnego filmu, ponieważ słońce będzie odbijać się od ekranu, ponadto takie sprzęty szybko będą się nagrzewać.

Skórzana kanapa stojąca pod oknem również nie jest najlepszym pomysłem – będzie ciepła, poza tym nasze ciało będzie się do niej przyklejać (podobnie jak skórzane siedzenia w samochodzie podczas upalnych dni).

Mieszkanie słoneczne powinno być jasne i „lekkie”. Unikajmy zatem masywnych, topornych mebli i ciężkich detali we wnętrzu, takie mieszkanie potrzebuje oddechu.

Innym pomysłem jest stosowanie ścian parawanowych, które rozproszą promienie słoneczne.

A jak stworzyć w mieszkaniu światło? Zobacz ciekawe realizacje - Video Inspiracje Leroy Merlin:

W jakim stylu zamierzacie zaaranżować swoje mieszkanie? Co Was przekonuje do takiego designu.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 2 =

Polecamy