Klinkier w kuchni - opinie, wady i zalety

Wnętrza    
ocena

Klinkier to materiał, który nie tak dawno temu kojarzony był głównie z wystrojem wnętrz obiektów użyteczności publicznej. Spotkać go można było w pubach, restauracjach, centrach handlowych czy galeriach sztuki. Dziś zagościł on także na dobre w naszych domach i mieszkaniach, a jednym z pomieszczeń, gdzie prezentuje się wyjątkowo atrakcyjnie i oryginalnie jest kuchnia.

Na początek warto wspomnieć kilka słów o samych płytkach klinkierowych, gdyż okazuje się, że ich właściwości sprawiają, iż nadają się one idealnie do pomieszczeń kuchennych. Charakteryzują się one właściwie podobnymi cechami jak cegła. Są odporne na wnikanie kurzu i brudu, wyjątkowo trwałe, nie poddają się też łatwo mechanicznym uszkodzeniom. Płytki klinkierowe są cieńsze i, co za tym idzie, lżejsze niż cegły, więc wyłożenie nimi powierzchni staje się automatycznie łatwiejsze, a efekt końcowy jest właściwie nie do odróżnienia.

Wszystkie wyżej wymienione właściwości klinkieru, a także fakt, że są one odporne na działanie wysokich temperatur sprawia, że są one odpowiednim materiałem do kuchni. Przykładowo, płytkami wyłożyć można powierzchnię między okapem a kuchenką, filary lub też wyburzoną do połowy wysokości ściankę między aneksem kuchennym a jadalnią.

Ostatnio coraz bardziej popularnym rozwiązaniem stały się klinkierowe wyspy kuchenne. Nic dziwnego – prezentują się one wyjątkowo oryginalnie, a w zależności od zastosowanych materiałów i kolorów, możemy nadać kuchni charakter rustykalny lub bardziej nowoczesny.

Chcąc podkreślić współczesny charakter kuchni, do chromowanych dodatków i prostych sprzętów dobierzmy klinkier w bardziej stonowanych, w chłodniejszych barwach. Idealnie sprawdzą się gładkie płytki klinkierowe w odcieniach szarości czy bieli. Tradycyjne lub typowo ludowe wnętrze kuchni podkreślimy stosując omawiany materiał w ciepłych odcieniach czerwieni, pomarańczowego lub brązu. Oczywiście, możemy też poeksperymentować i przełamać wyżej opisaną zasadę. Jeżeli chcemy, aby wnętrze kuchni nabrało niepowtarzalnego klimatu i oryginalnego wyrazu, wybierzmy przełamujące schematy, bardziej odważne zestawienia.

UWAGA!

W sklepach z materiałami wykończeniowymi bez problemu znajdziemy płytki klinkierowe, które podkreślą urok i charakter pomieszczenia kuchennego. Będziemy z pewnością zaskoczeni, jak taki prosty zabieg, jakim jest wyłożenie danego elementu pomieszczenia materiałem do złudzenia przypominającym cegłę, doda wnętrzu blasku i przełamię monotonię.

A co Wy myślicie o klinkierze w kuchni? Widzicie więcej plusów czy minusów? Podzielcie się opiniami.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 1 =

Polecamy