Łazienka na poddaszu - jak urządzić?

Wnętrza    
ocena

Poddasze użytkowe to miejsce wyjątkowe, o niespotykanym nigdzie indziej uroku i atmosferze. Może ono zostać zaaranżowane na różnego rodzaju sposoby. Zazwyczaj urządza się tam sypialnie, lecz nieraz nawet całe mieszkania. Wszystko zależy od wielkości danego poddasza i naszych potrzeb. Zlokalizowana na poddaszu łazienka może być wyjątkowo atrakcyjnym i funkcjonalnym pomieszczeniem. Chociaż aranżacja takiego pomieszczenia nie jest prosta z uwagi na obecność skosów, efekt końcowy może nas z pewnością pozytywnie zaskoczyć.

Łazienka na poddaszu - jak urządzić?

sxc.hu

Łazienka na poddaszu domu jest zazwyczaj duża i ustawna. Zwykle na parterze budynku znajduje się bowiem drugie, mniejsze  pomieszczenie tego typu o funkcji roboczej. Łazienka zlokalizowana na poddaszu może więc wtedy stanowić luksusowy pokój kąpielowy służący głównie relaksowi i wypoczynkowi. Ogólna zasada mówi, że na powierzchni użytkowej (tj. wynoszącej co najmniej 1,9 metra) powinno się ustawić umywalkę, lustro i grzejniki. Jeżeli potrzebujemy zagospodarować w łazience trochę dodatkowego miejsca na kosmetyki i różne inne przedmioty, na wyższych ścianach warto też zamocować praktyczne otwarte lub zamknięte półki.

Przy krótkich, zwieńczonych zazwyczaj skosami ścianach (tzw. powierzchnia nieużytkowa) powinno się zaś uwzględnić toaletę, ewentualny bidet i wannę. Dzięki temu, urządzenia z których korzystamy na stojąco, są ustawione tak, aby naszych ruchów nie ograniczał niski sufit, zaś sprzęty łazienkowe, których użycie wiąże się z pozycją siedzącą lub leżącą mieszczą się w niższych partiach pomieszczenia, co nie odbiera im jednak funkcjonalności. W części ze skosami ustawić też można dekoracje w postaci donic z kwiatami, świec czy wolnostojących rzeźb. Nie wymagają one naszej uwagi, więc ich zlokalizowanie w niższej części łazienki w niczym nie będzie nam przeszkadzać, a doda tylko wnętrzu uroku.

Istotnym elementem łazienki na poddaszu są bez wątpienia okna połaciowe. Cechują się one dużą funkcjonalnością – umożliwiają wentylację i dopływ światła słonecznego. Nie wszyscy wiedzą, że okna umieszczone w skośnym dachu zapewniają 60% więcej naturalnego oświetlenia niż tradycyjne okna montowane w pionie. Nikogo zaś chyba nie trzeba przekonywać, że kąpiel w wannie z możliwością podziwiania widoku nieba jest dodatkową zaletą takiego rozwiązania i łazienki na poddaszu w ogóle.

Co Wy na to? Łazienka na poddaszu to, Waszym zdaniem, dobry pomysł? Zdecydowalibyście się? Podzielcie się opiniami.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 5 =

Polecamy