Łazienka w stylu greckim - aranżacje

Wnętrza    
ocena

Jeśli marzy się nam przeniesienie odrobiny klimatu gorącej Grecji do wnętrza naszego domu, możemy śmiało zastanowić się nad stylem greckim w kuchni, łazience, sypialni czy salonie.

Łazienka w stylu greckim - aranżacje

morguefile.com

Styl grecki to taki, w którym czuć lekkość, świeżość, powiew wiatru. Wnętrza urządzone w tym stylu są przytulne. Dzieje się tak głównie z powodu używania naturalnych materiałów jakimi są drewno, kamień (np. marmur), wiklina, ratan, czy glina.

Styl ten tworzą w zasadzie dwie barwy - biel i błękit. Czasem dla delikatnego uzupełnienia, używa się kolorów pastelowych, odcieni koloru żółtego, zielonego lub beżu. Jednak są to tylko dodatki do kolorów głównych, które we wnętrzu powinny przeważać.

W Grecji, podobnie jak w innych krajach o gorącym klimacie, ściany zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne są bielone. Jak wiadomo, biel odbija promienie słoneczne, co sprawia, że we wnętrzu jest chłodniej. Ściany bywają również zacierane, nierówne w swej fakturze. Daje to wspaniały efekt światła i cienia we wnętrzu.

Wspaniałym, świeżym kontrastem dla bieli jest błękit, który zazwyczaj przejawia się w dodatkach - zwiewnych zasłonach, narzutach, poduszkach, kwiatach. Warto zauważyć, że właśnie w te dwa kolory, biel i błękit, ubrana jest również flaga Grecji. Tkaniny najczęściej używane to bawełna i len. Zasłony są zazwyczaj luźno podpięte, łóżka natomiast często mają baldachim pokryty zwiewną tkaniną.

Pomieszczenia w stylu greckim potrzebują sporej, otwartej przestrzeni. W łazience pojawiają się takie elementy jak ceramiczna zdobiona umywalka, stylizowana wanna i baterie, duże lustra. Błękit idealnie nadaje się do łazienki, bowiem kojarzy się z wodą, oceanem, relaksem. W ten łatwy sposób można stworzyć relaksacyjny salon kąpielowy.

urządzanie łazienki morguefile.com

Wyżej opisany styl grecki jest lekki, nadaje się do prawie każdego wnętrza, nie jest przesadzony. Inną odmianę stylu greckiego uzyskamy po dodaniu do wnętrza bardziej antycznych wzorów i zdobień - stojących rzeźb, kolumn, postumentów i rzeźbionych dekoracji. To styl bardziej wykwintny, bogaty w szczegóły, luksusowy. Moim zdaniem, może trochę zbyt dosłowny. Jednak doskonale nadaje się do willi, rezydencji, wnętrz pałacowych. Armatura łazienkowa mogłaby być wtedy wykonana np. z kamienia.

We wnętrzu bardziej antycznym, podstawową zasadą jest konsekwencja - wszystkie dodatki muszą być dopasowane do siebie i powinny podtrzymywać styl - wystarczy niewielki błąd, bądź brak umiaru, a otrzemy się o komizm.

Czy resztę pomieszczeń również chcecie zaaranżować w stylu greckim? Co Wam się w nim podoba?

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 5 =

Polecamy