Łazienka w stylu japońskim - aranżacje

Wnętrza    
ocena

Urządzenie mieszkania w stylu japońskim jest dość trudnym zabiegiem. Trzeba poczytać trochę na ten temat, by poznać główne wartości i idee. Warto wiedzieć z czego ten styl wynika, poznać jego historię. Jeśli nie posiądziemy tej wiedzy, mieszkanie możemy urządzić co najwyżej w stylu przypominającym japoński. Łatwo stworzyć kicz i przekłamanie. Nie będę rozpisywać się na temat historii, gdyż to osobny i dość rozległy temat.

Łazienka w stylu japońskim - aranżacje

morguefile.com

Wnętrza japońskie lubią przestrzeń (dużo przestrzeni), powietrze i oddech. Oprócz tego styl ten cechuje minimalizm. „Mniej znaczy więcej”, to główna zasada. Styl japoński jest elegancki, nadaje się do nowoczesnych mieszkań, nie ma w nim jednak przesady i nadmiaru. Jest wyważony, harmonijny, rytmiczny, panuje w nim spokój. Takie wnętrza z pewnością mają duszę.

Głównym materiałem jest drewno, oczywiście egzotyczne. Poza drewnem występuje jeszcze kamień, papier, bambus. Meble  mają  geometryczne bryły, idealne w swej prostocie.

Poszczególne pomieszczenia oddzielone są od siebie przesuwnymi  drzwiami, ścianami, parawanami wykonanymi z tektury lub papieru. Widoczne są również podziały na tych elementach – poziome i pionowe pasy. Stosuje się również kotary i zasłony. Wnętrze starano podzielić się na moduły i oddzielać poszczególne funkcje. W domu japońskim dbano przede wszystkim o to, by wydzielić część dzienną, gościnną, która zwykle była urządzona bardziej dostojnie niż pozostałe pomieszczenia. Nie chciano, aby obcy ludzie oglądali intymną część domu. To jak daleko mógł wejść nasz gość, świadczyło o randze naszej znajomości, o tym jak ważna jest dana osoba.

Meble – kanapa, stoliki, łóżka, komody, etc. powinny być niskie i mieć proste formy. Powinny być również mobilne, a co za tym idzie – lekkie.
Wnętrza japońskie lubią naturę, harmonię  i światło (gra światłem pełni ważną rolę).

Łazienki urządzone w stylu japońskim, przypominają bardziej relaksacyjny, wyciszający i luksusowy salon kąpielowy, niż klasyczną toaletę. Łazienka powinna mieć sporą powierzchnię, między innymi dlatego, że powinniśmy oddzielić drzwiami  część z umywalką od części, w której znajdzie się wanna, prysznic i wc.

łazienka styl japoński pomysłymorguefile.com

Na podłodze dobrze sprawdzą się drobne kamienie lub drewno. Starajmy się wybierać armaturę o jak najprostszych, geometrycznych kształtach. Unikajmy ozdób. Do urządzenia łazienki w stylu japońskim możemy wybrać płytki, które mają dekory umożliwiające ułożenie jednokolorowych pasów (bardziej podkreśli to charakter wnętrza) lub wybrać wersję bardziej ascetyczną  i pomalować ściany wodoodporną farbą. Jeśli mimo wszystko pragniemy udekorować łazienkę, możemy wybrać do  tego motywy roślinne – drzewko bonsai lub orchideę, wazon z elementami zapachowymi, maty bambusowe zamiast klasycznych dywaników łazienkowych, naklejkę na ścianę lub jakąś pamiątkę przywiezioną z  Japonii. Możemy również pokusić się o namalowanie kilku znaków z języka japońskiego, jednak powinna zrobić to osoba kompetentna, w innym przypadku końcowy efekt może wyjść trochę kiczowato i tandetnie. Poza tym uważam takie elementy za odrobinę zbyt dosłowne. Kolory przeważające we wnętrzach w stylu japońskim to biel, szarości, beże, brązy, czerwień, zieleń, czerń.

Czy resztę pomieszczeń również chcecie zaaranżować w stylu japońskim? Co Wam się w nim podoba?

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 3 =

Polecamy