Mieszkanie w stylu afrykańskim - jak je urządzić?

Wnętrza    
ocena

Styl afrykański wdarł się przebojem do branży aranżacji wnętrz kilka lat temu i jak na razie nie zapowiada się, by miał szybko wyjść z mody. Skąd tak duża popularność takiego klimatu? Być może powodem jest możliwość wykreowania w czterech kątach gorącej atmosfery tropików, być może ze względu na przyjemne skojarzenia z dalekimi krainami i podróżami, być może dzięki ciepłu i energetyczności, która charakteryzuje w ten sposób urządzone wnętrza – a może tajemnicą sukcesu jest umiejętne połączenie wszystkich powyższych składników.

Mieszkanie w stylu afrykańskim - jak je urządzić?

http://pixabay.com

Na początku omówmy typowe dla stylu afrykańskiego kolory, gdyż to one, dzięki swojej wyrazistości, w dużym stopniu wykreują taki a nie inny klimat wnętrza. Obok typowych kolorów natury takich jak beże, ciemne brązy, odcienie zieleni inspirowane roślinnością z dżungli, mamy wyrazistą żółć i pomarańcz przywodzące na myśl gorące, tropikalne słońce. Te ostatnie kolory zestawiamy często z bielą i czernią, które też nie są tutaj przypadkowe - przywodzą bowiem na myśl wzory na sierści zwierząt afrykańskich.

Gorący klimat we wnętrzu stworzymy malując ściany w odcieniach cegły, beżu czy terakoty. Do takiego wykończenia murów najlepiej pasuje wyłożenie podłogi z ciemnego, egzotycznego drewna. Również meble w stylu afrykańskim utrzymane są w ciemnych barwach. W dużych pomieszczeniach najlepiej sprawdzą się masywne, solidne regały, komody i stoły z wykończeniem z elementów kutych. Pozostałe akcenty we wnętrzu lepiej jest utrzymać w jasnych, neutralnych barwach. Dotyczy to obicia kanapy, zasłon, narzut, poduszek czy kloszów lamp.

Styl afrykański stworzymy nie tylko przez kolor, lecz także odpowiednie wzory. Tutaj na myśl przychodzą przede wszystkim cętki i łatki zdobiące sierść dzikich zwierząt. Przy tego typu przykuwających wzrok wzorach należy jednak pamiętać o zachowaniu umiaru. Zbyt duża ilość cętek czy pasków może bowiem tworzyć efekt przytłoczenia i kiczu. Spokojne za to możemy sięgać po duże, geometryczne wzory inspirowane sztuką etniczną. Warto też zróżnicować faktury we wnętrzu – te typowo afrykańskie to niejednolite i szorstkie, niczym na prymitywnych, glinianych naczyniach. Wykorzystać je można zarówno w wykończeniu ścian, jak i  przy doborze dodatków.

Te ostatnie stanowią kolejny ważny element kreowania afrykańskiego wnętrza. Co więcej, jeżeli dobierzemy je umiejętnie, stworzą podstawę tego egzotycznego stylu. Postawmy więc na ręcznie rzeźbione maski i figurki, skrzynie i pudełka, plecione kosze czy też naczynia w postaci glinianych mis. Jeżeli uzupełnimy wystrój o rośliny z dużymi zielonymi i błyszczącymi liśćmi, nasz pokój przypominać będzie iście tropikalną dżunglę.

Co myślicie o stylu afrykańskim? Przypada Wam do gustu? Podzielcie się wrażeniami.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 1 =

Polecamy