Okap kuchenny - aranżacje

Wnętrza    
ocena

Okap kuchenny pełni odpowiedzialną funkcję – pochłania zapachy z naszej kuchni, jak i usuwa nadmiar wilgoci, która pojawia się podczas gotowania. Zatem, jeśli nie chcemy, aby przez pół dnia nasze mieszkanie pachniało bigosem – zainwestujmy w okap kuchenny.

Okap kuchenny - aranżacje

photoxpress.com

Okap kuchenny oprócz pełnienia wszystkim znanej funkcji (okap może pełnić funkcję wyciągu lub pochłaniacza), powinien również dobrze wyglądać.

Możemy go ukryć – zastosować okap szufladowy lub podszafkowy, wmontowany w panel nad wyspą.. ale czy warto? Myślę, że biorąc pod uwagę wygląd współczesnych okapów, warto go wyeksponować (chyba, że w naszej kuchni nie ma zbyt wiele miejsca).Nie ma się czego wstydzić – wręcz przeciwnie, okap kuchenny odpowiednio dobrany, będzie stanowił „biżuterię” całej kuchni.

Zanim opowiem o okapach kuchennych, chciałabym wspomnieć, iż nawet najlepszy okap nie będzie działał sprawnie jeśli pomieszczenie, w którym się znajduje, nie będzie odpowiednio wentylowane – okap do prawidłowego działania potrzebuje dopływu świeżego powietrza (zapewnia to odpowiednią cyrkulację). Nie trzeba uchylać całego okna – wystarczy je lekko rozszczelnić.

Okap nad wyspą
Fot.: Anna Jabłońska

Wizualnie okap kuchenny należy dopasować do wyglądu i stylu kuchni. Jeśli mamy kuchnię z wyspą, mamy chyba największe pole do popisu – okap wcale nie musi wyglądać jak typowy okap, dzisiejsze okapy bardziej przypominają modne wiszące lampy. Nad wyspą możemy też zastosować okap na całą szerokość wyspy – możemy skorzystać z dostępnych na rynku dużych okapów, które przypominają techniczne, przemysłowe, takie które stosuje się w restauracjach lub okap możemy wbudować w wiszący panel nad wyspą (możemy tam zamontować również dodatkowe oświetlenie).

Okapy mogą być również kominowe lub przyścienne (mogą przypominać zegar lub obraz na ścianie).

UWAGA!

Najciekawsze okapy pod względem wyglądu i designu, moim zdaniem, ma firma Elica. Warto zajrzeć na tę stronę, choćby po to, aby całkowicie zmienić zdanie na temat okapów kuchennych. Niektóre modele są niestety dość kosztowne. Inne firmy, które wg mnie mają ciekawy asortyment to Faber, Barriviera Cappe, Franke, Teka.

W jakim stylu chcecie zaaranżować kuchnię? Skąd taki pomysł na aranżację?

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 4 =

Polecamy