Okap kuchenny oprócz pełnienia wszystkim znanej funkcji (okap może pełnić funkcję wyciągu lub pochłaniacza), powinien również dobrze wyglądać.

Możemy go ukryć – zastosować okap szufladowy lub podszafkowy, wmontowany w panel nad wyspą.. ale czy warto? Myślę, że biorąc pod uwagę wygląd współczesnych okapów, warto go wyeksponować (chyba, że w naszej kuchni nie ma zbyt wiele miejsca).Nie ma się czego wstydzić – wręcz przeciwnie, okap kuchenny odpowiednio dobrany, będzie stanowił „biżuterię” całej kuchni.

Zanim opowiem o okapach kuchennych, chciałabym wspomnieć, iż nawet najlepszy okap nie będzie działał sprawnie jeśli pomieszczenie, w którym się znajduje, nie będzie odpowiednio wentylowane – okap do prawidłowego działania potrzebuje dopływu świeżego powietrza (zapewnia to odpowiednią cyrkulację). Nie trzeba uchylać całego okna – wystarczy je lekko rozszczelnić.

Okap nad wyspą
Fot.: Anna Jabłońska

Wizualnie okap kuchenny należy dopasować do wyglądu i stylu kuchni. Jeśli mamy kuchnię z wyspą, mamy chyba największe pole do popisu – okap wcale nie musi wyglądać jak typowy okap, dzisiejsze okapy bardziej przypominają modne wiszące lampy. Nad wyspą możemy też zastosować okap na całą szerokość wyspy – możemy skorzystać z dostępnych na rynku dużych okapów, które przypominają techniczne, przemysłowe, takie które stosuje się w restauracjach lub okap możemy wbudować w wiszący panel nad wyspą (możemy tam zamontować również dodatkowe oświetlenie).

Okapy mogą być również kominowe lub przyścienne (mogą przypominać zegar lub obraz na ścianie).

Uwaga!

Najciekawsze okapy pod względem wyglądu i designu, moim zdaniem, ma firma Elica. Warto zajrzeć na tę stronę, choćby po to, aby całkowicie zmienić zdanie na temat okapów kuchennych. Niektóre modele są niestety dość kosztowne. Inne firmy, które wg mnie mają ciekawy asortyment to Faber, Barriviera Cappe, Franke, Teka.

W jakim stylu chcecie zaaranżować kuchnię? Skąd taki pomysł na aranżację?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułŚciany w przedpokoju – aranżacje
Następny artykułFalafel – przepis

Anna Jabłońska – projektantka wnętrz. Ukończyła Architekturę na Politechnice Białostockiej. Od kilku lat realizuje projekty we współpracy z biurami projektowymi, a także pod szyldem własnej firmy. Również u nas dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Mimo  iż ukończyłam studia na Wydziale Architektury i Urbanistyki, moją pasją stało się projektowanie wnętrz. Od dziecka lubiłam stale coś zmieniać, poprawiać, projektować. I tak mi zostało.

Projektowanie wnętrz to wbrew pozorom nie tylko przyjemność i dobieranie kolorów, ale również ciężka praca, pełna kompromisów i ciągłego poszukiwania. Jednak uwielbiam ten moment, kiedy po wielu trudach i tygodniach pracy, widzi się efekt końcowy.

Od dwóch lat prowadzę własną firmę, która zajmuje się projektowaniem, głównie w województwie mazowieckim i podlaskim. Obecnie pracuję nad napisaniem książki i własnym sklepem internetowym, zajmującym się sprzedażą artykułów wyposażenia wnętrz, który wystartuje już wkrótce.

Moją pasją jest również malarstwo, fotografia i  pisanie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here