Projekt wnętrza - ile kosztuje, cena

Wnętrza    
ocena

Jeszcze kilkanaście lat temu z usługi projektowania wnętrz korzystali jedynie właściciele lokali użytkowych i bardziej zamożne osoby, które chciały niebanalnie urządzić swoje mieszkanie czy dom. Dziś branża aranżacyjna staje się coraz bardziej popularna, a coraz więcej osób pozwolić sobie może na zlecenie stworzenia projektu specjaliście. Dzieje się tak m.in. z uwagi na rosnącą konkurencję miedzy firmami, które oferują wyjątkowo atrakcyjne ceny. Uważajmy jednak, bo tak jak w przypadku wielu innych dziedzin, taniej nie zawsze oznacza lepiej.

Projekt wnętrza - ile kosztuje, cena

sxc.hu

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, ile kosztuje wykonanie projektu wnętrza, gdyż uzależnione jest to zarówno od zakresu prac, jak i kompetencji samego architekta. Oczywiście, bez problemu znajdziemy osoby, które podejmą się aranżacji domu czy mieszkania za wyjątkowo niewielką sumę. Jednakże, powinniśmy liczyć się z tym, że cenowa okazja nie jest z reguły gestem dobrej woli usługodawcy, lecz często odzwierciedleniem jego kompetencji i wkładu pracy.

Z uwagi na powyższe, unikamy raczej projektantów lub osób, które z uwagi na brak odpowiedniego wykształcenia i przygotowania merytorycznego, niesłusznie się tym mianem określają, działających na własną rękę. Brak działalności gospodarczej specjalizującej się w branży aranżacji wnętrz oznaczać może, że dany usługodawca nie ma w tej dziedzinie doświadczenia i dopiero stara się o pierwsze zlecenia. Chociaż zdarzają się wyjątki, zazwyczaj efekty jego pracy będą się rozmijały z początkowymi zapewnieniami i obietnicami. Z uwagi na fakt, że nie zlecamy prac formalnie istniejącej firmie, nie mamy też praktycznie możliwości reklamacji usługi.

Najlepiej więc skorzystać z profesjonalnego, liczącego się w branży, biura projektowego. Tutaj zakres cenowy może także być różnorodny, jednak niższa cena niekoniecznie będzie oznaczała mniejsze kompetencje i brak profesjonalizmu, lecz bardziej okrojony zakres prac.

Decydując się na współpracę z architektem powinniśmy wiedzieć, że jego stawka określana jest zazwyczaj w przeliczeniu na m2 powierzchni urządzanego lokum. Można powiedzieć, że koszt wykonania projektu mieści się w granicach 50-250 zł/m2, jednakże nie traktujmy tego jako sztywnej reguły. W Warszawie i większych miastach ceny mogą być wyższe. Ponadto, zaproponowana nam stawka zależy często od tego, czy zlecamy zaaranżowanie całego domu lub mieszkania, czy tylko jego części. Pamiętajmy, że każde biuro projektowe określa minimalną cenę za dany projekt, poniżej której po prostu nie kalkuluje się rozpoczynać współpracy.

Zanim zdecydujemy się na daną ofertę, należy koniecznie poznać zakres usług, który ta uwzględnia. Najlepiej, jeżeli obejmuje ona stworzenie kilku koncepcji do wyboru, możliwość modyfikacji wybranej opcji, dobór kolorystyki i wyposażenia oraz opracowanie szkiców (zarówno na papierze, jak i komputerowych wizualizacji). Dla jasności, wszystkie te kwestie powinny być wyszczególnione w podpisanej pomiędzy projektantem a zleceniodawcą umowie.

Zainwestowalibyście w projekt wnętrza? I - ewentualnie - którego? Podzielcie się opiniami.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 4 =

Polecamy