Salon w stylu kolonialnym - aranżacje

Wnętrza    
ocena

Kiedyś był to styl świadczący o luksusie mieszkańców, obecnie najczęściej wybierają go osoby lubiące elegancję i wygodę, kulturę wschodu i podróże.

Salon w stylu kolonialnym - aranżacje

morguefile.com

Styl kolonialny charakteryzują przede wszystkim ciemne meble, wykonywane ręcznie z egzotycznych gatunków drewna. Najczęściej wykonywane są w Indiach. Fakt, iż wykonywane są ręcznie, sprawia że każdy egzemplarz jest niemal dziełem sztuki,  meblem unikatowym. Meble pozbawione są nowoczesnych systemów np. zamykania szafek, uchwytów, stoły rozkładane - części rozkładane są oddzielnie i trzeba dodatkowego miejsca by  niektóre elementy schować. Drewno używane do wyrobu mebli wydaje się być grube i masywne, meble bywają również postarzane, tak by nawiązywały do historycznego pochodzenia. Olbrzymi wybór mebli w tym stylu można zobaczyć m.in. w sklepie o nazwie „Farma Kolonialna”.

Meble kolonialne dobrze wyglądają również w połączeniu ze stylem nowoczesnym, style te nie gryzą się ze sobą - np. stół w jadalni w połączeniu z nowoczesnymi krzesłami (lub odwrotnie - nowoczesny stół, a krzesła kolonialne) nadają pomieszczeniu nietuzinkowego charakteru. Styl kolonialny najbardziej kojarzy mi się z wnętrzem zadymionego od cygar gabinetu, widzianego w filmach lub sypialnią, w której stoi duże łoże z baldachimem.

Kolory wnętrz, które dobrze łączą się z meblami w stylu kolonialnym to kolor pomarańczowy, żółty (odcienie piasku), purpura, odcienie brązów, zieleni (np. kolor oliwkowy).

Wnętrze kolonialne lubi także naturalne materiały, typu bambus, wiklina, ratan, drewno, len, które doskonale się sobą łączą i przenikają kolorystycznie.

Salon urządzony w stylu kolonialnym będzie wyglądał zatem bardzo klimatycznie. Kanapy i fotel są zwykle wygodne, przytulne i miękkie, ze spora ilością poduszek, utrzymanych w orientalnej stylistyce. W salonie pojawia się również sporo tkanin w postaci kotar, zasłon, pledów i obrusów. Stół kawowy zazwyczaj jest dość niski, jako stół równie dobrze może posłużyć nam stara skrzynia, która nada wnętrzu wyjątkowości. Możemy ustawić we wnętrzu również stare walizki, pudła, czy też właśnie skrzynie, które mogą  stanowić ozdobę lub półkę, na której możemy ustawić świece lub np. zdjęcia.

salon kolonialny meblemorguefile.com

Oprócz stołu kawowego zazwyczaj pojawia się z boku mały dodatkowy stolik lub konsola, na której stoi lampa (ciężka, mosiężna, z abażurem).  Pojawiają się również wygodne fotele z podnóżkami, czy ławy. Wnętrze dopełniają orientalne dodatki w postaci  obrazków, grafik, świec zapachowym, kadzideł, a także nastrojowego oświetlenia. W salonie kolonialnym występują ozdobne kinkiety na ścianach, lampy stojące, żyrandole. Ważne, by dawały ciepłe światło, które pomoże stworzyć niezmiernie klimatyczne wnętrze.

Czy resztę pomieszczeń również chcecie zaaranżować w tym stylu? Co Wam się w nim podoba?

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 3 =

Polecamy