Ściana z cegły - aranżacje w mieszkaniu

Wnętrza    
ocena

Jeżeli szukamy materiałów wykończeniowych, które stworzą wyjątkowy klimat w naszym mieszkaniu, warto przyjrzeć się bliżej cegle. Ten surowy, a jednocześnie ciepły surowiec jest znakomitą alternatywną dla typowych ścian gipsowych, lecz aranżacje z jego wykorzystaniem przewidują też wiele innych rozwiązań o charakterze użytkowym, dekoracyjnym lub obydwu z powyższych.

Ściana z cegły - aranżacje w mieszkaniu

sxc.hu

Dawniej cegły stosowano raczej wyłącznie jako materiał wykończeniowy w lokalach użytkowych takich jak podziemne puby, restauracje czy galerie sztuki. Dziś przebojem wdarły się one także do wnętrz naszych mieszkań i domów i nie powinno to raczej nikogo dziwić – są one trwałe, odporne na wnikanie brudu, działanie wysokich temperatur, a poza tym po prostu efektowne pod względem wizualnym.

Jednym ze sposobów na wykorzystanie cegły w mieszkaniu jest postawienie ściany działowej z tego materiału. W zależności od stylu danego wnętrza, dobierzemy bez problemu nie tylko odpowiedni jego kolor, lecz także fakturę. Jednym problemem, jaki może przysporzyć cegła zastosowana przy ściance działowej, jest trudność zamontowania oświetlenia. Dobrym pomysłem jest jednak umiejscowienie przewodów w jej drążeniach (oczywiście jeszcze na etapie murowania). Zaproponowana tutaj ścianka może być ciekawym elementem oddzielającym aneks kuchenny od salonu czy część jadalną od typowo wypoczynkowej. Powiesić można na niej półki czy obrazy, jednak pamiętajmy, że ściana sama w sobie jest oryginalną ozdobą, więc bądźmy raczej oszczędni w jej dodatkowym dekorowaniu czy zagospodarowywaniu.

Z cegły wykonać też można drobne elementy o funkcji typowo użytkowej. Może to być na przykład podpora barku oddzielającego kuchenny aneks od pokoju dziennego czy obudowa kominka. Coraz bardziej popularnym rozwiązaniem jest wykorzystanie cegły przy wyspach kuchennych. W zależności od wybranego materiału, możemy w ten sposób podkreślić rustykalny (typowa pomarańczowa cegła o chropowatej powierzchni), czy też nowoczesny (jasna, jednolita cegła o gładkim wykończeniu) charakter kuchennego wnętrza.

UWAGA!

Cegła to materiał, który daje nam niewątpliwie bardzo duże możliwości kształtowania przestrzeni. Jej główną zaletą jest ciekawy efekt wizualny, który może stworzyć we wnętrzu mieszkania, a wcześniej wspomniane właściwości techniczne tylko upewniają nas w przekonaniu, że to surowiec, po który można sięgnąć bez obaw.

Co myślicie o ścianach z cegły w domu? Podobają się Wam? Podzielcie się opiniami.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
4 + 4 =

Polecamy