Styl Bauhaus - co to jest, cechy

Wnętrza    
ocena

Bauhaus to styl w architekturze wnętrz, który nie jest być może tak popularny jak rustykalny, romantyczny czy art deco, co jednak nie oznacza, iż nie jest on godzien naszej uwagi. Przeciwnie – w natłoku z pozoru „oryginalnych” rozwiązań i wymyślnych koncepcji, ten skłaniający się ku prostocie i funkcjonalności trend, stanowi ciekawą alternatywę dla ów na siłę kreowanych, niekonwencjonalnych rozwiązań stosowanych w aranżacji wnętrz.

Bauhaus w wolnym tłumaczeniu oznacza budowę domu. Nurt ten narodził się w Weimarze, w szkole założonej przez niemieckiego architekta Waltera Gropiusa. Chociaż placówkę zamknięto z przyczyn politycznych w roku 1933 (zaledwie po 17 latach istnienia), idea przetrwała do dziś.

Przejdźmy do sedna, czyli głównych założeń Bauhaus. Podkreślają one duże znaczenie prostych geometrycznych form takich jak kwadrat, koło czy stożek. Rzemiosło postanowiono zastąpić funkcjonalizmem przemysłowym. Tak oto zanegowano ręczne wykonywanie unikatowych przedmiotów na rzecz masowej produkcji egzemplarzy charakteryzujących się prostą formą i, przede wszystkim, dużą funkcjonalnością. Wyróżnikiem stylu Bauhaus jest także brak zbędnych dodatków i zdobień. Ta kiełkująca w latach 30 ubiegłego wielu idea, dziś święci triumfy popularności.

Zgodnie z myślą Bauhaus, konieczne było korzystanie z dorobku dziedzin, które z pozoru nie wiązały się z architekturą. Psychologia czy socjologia wdarły się do branży aranżacji wnętrz a przyświecała temu myśl, iż właściwie wykreowana i dostosowana do danej osoby przestrzeń może pozytywnie wpłynąć na jego funkcjonowanie i życie. Założenia Bauhaus uwzględniają też konieczność współgrania architektury z otoczeniem i jego specyfiką.

Jeżeli chodzi o aranżację wnętrz, powyższe idee przekładają się na niżej wyszczególnione zasady:

- jasna kolorystyka pomieszczeń,

- wykorzystanie prostych brył i form,

- powtarzalność.

UWAGA!

Okazuje się, ze styl Bauhaus znalazł największe uznanie w aranżacji wnętrz biur i przestrzeni użyteczności publicznej. Są to bowiem miejsca, które spełniać mają swoją podstawową funkcję, nie zaś udawać coś, czym nie są. Aranżując wnętrza w stylu Bauhaus, rezygnujemy więc ze skomplikowanych form, zbędnych ulepszeń i dodatków. Najistotniejsze są elementy wyposażenia wnętrza utrzymane w czarnej kolorystyce z dodatkiem żółtego, czerwonego czy niebieskiego (barwy podstawowe), które mają być zaakcentowane na tle białych, jasnoszarych czy beżowych ścian. Podłogi we wnętrzach w stylu Bauhaus wyłożone są naturalnymi materiałami takimi jak kamień czy drewno. Podczas aranżacji pomieszczeń warto też uwzględnić obecność przeszkleń.

Można śmiało powiedzieć, że styl Bauhaus zrewolucjonizował architekturę na całym świecie. Miłośnicy wyrafinowanego wystroju wnętrz raczej nie skorzystają jednak z zasad opracowanych przez Waltera Gropiusa. Zdawać by się mogło, że Bauhaus to najbardziej monotonny i bezosobowy styl aranżacji wnętrz. Jeżeli jednak spojrzymy na to z innej perspektywy, negacja modnych obecnie trendów i wyszukanych rozwiązań sama w sobie stanowi swoiste „wyrafinowanie”, które w przypadku idei Bauhaus urzeka tym, iż po prostu niczego nie udaje.

Co myślicie o stylu Bauhaus? Przypada Wam do gustu? Podzielcie się wrażeniami.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 2 =

Polecamy