Styl eklektyczny - co to jest, cechy

Wnętrza    
ocena

Urządzając mieszkanie czy dom zależy nam na tym, aby było ono możliwie najbardziej wygodne i funkcjonalne, lecz także oryginalne, niebanalne i wyróżniające się swoim nietypowym wystrojem czy charakterem. Bezpowrotnie minęły czasy, gdy każdy ślepo ulega trendom i czyni z mieszkania bezosobowy twór przypominający sklepową wystawę. Jeżeli szukamy naprawdę nietypowego pomysłu na urządzenie wnętrza, warto rozważyć styl eklektyczny.

Styl eklektyczny - co to jest, cechy

http://pixabay.com

Zgodnie z definicją, eklektyzm stanowi sztukę umiejętnego łączenia różnych stylów. To trend w aranżacji wnętrz, który zadowoli wszystkich indywidualistów i miłośników tego, co niecodzienne. Elementy stylowe możemy dowolnie łączyć z tymi o nowoczesnym charakterze kreując w ten sposób przestrzeń o niebanalnym wystroju.

Zdaje się, że eklektyzm jest idealną odpowiedzią na zapotrzebowania dotyczące kreowania przestrzeni przez współczesnego człowieka. Uwzględnia on bowiem stosowanie najnowszych rozwiązań technologicznych, dzięki czemu nasze mieszkanie czy dom zyskuje na komforcie i funkcjonalności. Z drugiej strony, styl eklektyczny przewiduje obecność we wnętrzach sentymentalnych pamiątek, które wiele osób tak bardzo lubi gromadzić.

Wnętrza o charakterze eklektycznym zwykle wykończone są w jasnej kolorystce. Stonowane barwy ścian i podłóg są nie tylko uniwersalne, lecz także stanowią doskonałe tło, które pozwala wyeksponować nietuzinkowe sprzęty i dekoracje. Indywidualny charakter danego pomieszczenia stworzyć można poprzez jeden wyróżniający przestrzeń akcent jak mebel o ciekawym kształcie, wzór na ścianie czy też oryginalny kolor.

Wbrew pozorom, eklektyzm nie powinien tworzyć efektu nic nieznaczącego „misz-maszu”, a spójną, zgraną kompozycję. Nie jest to więc styl, który łatwo wykreować. Wymaga on znakomitego wyczucia, umiaru i umiejętności zestawiania różnych elementów. Aby uniknąć wrażenia bałaganu i niespójności, warto jest skorzystać z pomocy architekta wnętrz, o ile sami nie czujemy się na siłach, aby wyczarować w naszych domach dobrze rozumiany eklektyzm.

Pamiętajmy, że omawiany styl wymaga odrobiny śmiałości w zestawianiu z pozoru niepasujących do siebie elementów. We wnętrzach powinny się przenikać różne kultury i epoki, co nie oznacza, że nie należy wybrać jakiegoś tylu „bazowego”. Przeciwnie, powinien on dominować nad kontrastującymi stylistykami. Przykładowo, jako główny styl obieramy współczesny i zestawiamy go z elementami antycznymi. Odmienne stylistyki powinny się uzupełniać i podkreślać nawzajem swój osobisty charakter. Można więc powiedzieć, że eklektyzm stanowi zestawienie stylów, które wydobywać ma z nich to, co najlepsze za mocną stylów kontrastujących.

Co myślicie o stylu eklektycznym? Przypada Wam do gustu? Podzielcie się wrażeniami.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 5 =

Polecamy