Styl kolonialny - charakterystyka, cechy

Wnętrza    
ocena

Narodził się w XVIII i XIX wieku w brytyjskich koloniach tj. w Indochinach, Indonezji i Afryce. O czym mowa? Oczywiście, jest to jeden z najpopularniejszych trendów w aranżacji wnętrz, czyli styl kolonialny. Jakie były jego początki oraz jak nadać wnętrzu wytworny wygląd będący mieszaną wpływów europejskich i egzotycznych?

Styl kolonialny - charakterystyka, cechy

photoxpress.com

Na początek przyjrzyjmy się pokrótce historii powstania tego stylu, co pozwoli lepiej zrozumieć jego ideę. Gdy koloniści, głównie w osobach oficerów z rodzinami oraz plantatorów, wkroczyli na terytorium Birmy, Indii, Laosu, Tajlandii czy Afryki, chcieli  poczuć się tam, jak u siebie w domu. W tym celu przywieźli do odległych krajów luksusowe meble i inne elementy wyposażenia wnętrz. Okazało się jednak, że przedmioty te zwyczajnie nie sprawdziły się w warunkach tropikalnych. W ten oto sposób rozpoczęto wykonywać meble z materiałów dostępnych na miejscu.

Sprzęt o modnych w ówczesnej Europie wzorach (tj. reprezentujących głównie styl wiktoriański i regencji) powstawał więc z mahoniu, drzewa różanego, teaku, palisandru czy akacji azjatyckiej. Miejscowi rzemieślnicy starali się jak najdokładniej kopiować sprowadzone z Wielkiej Brytanii meble, tj. głównie biurka, sekretarzyki, stoły, krzesła i bieliźniarki. Wśród tych będących wytworem tylko i wyłącznie ręcznej pracy przedmiotów znalazły się też sprzęty dostosowane do tropikalnych warunków: łóżka z chroniącymi przed owadami moskitierami czy lekkie, ażurowe szafy. Z brytyjskiej tradycji dostosowanej  do lokalnych warunków i z wykorzystaniem zdobień popularnych na Dalekim Wschodzie zrodził się eklektyczny styl kolonialny. To właśnie ten ostatni cieszy się współcześnie ogromną popularnością i jest jednym z najważniejszych trendów w aranżacji wnętrz.

Styl kolonialny kojarzy się przede wszystkim z egzotycznymi gatunkami drewna o ciemnym zabarwieniu oraz wszelkimi materiałami naturalnymi takimi jak rattan, bambus czy wiklina. Meble reprezentujące ten trend charakteryzują się prostą formą, niewielką ilością zdobień, masywnością i dużą trwałością. Z uwagi na duże gabaryty, kolonialne stoły i regały najlepiej sprawdzają się w przestronnych wnętrzach. Ich wytworny charakter pasuje do eleganckich gabinetów i domowych bibliotek. Ciemne meble zestawiane są zazwyczaj ze ścianami w odcieniu pomarańczy, ciemnej zieleni, purpury czy intensywnej, słonecznej żółci. Obowiązkowym elementem wykończenia jest też ciemna podłoga. Jak widać, styl kolonialny może tworzyć efekt wytworności i luksusu, co nie oznacza, że nie jest on równocześnie dosyć ryzykowny – zwłaszcza, gdy zdecydujemy się, aby zagościł w niewielkich pomieszczeniach.

Co myślicie o stylu kolonialnym? Przypada Wam do gustu? Podzielcie się wrażeniami.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 3 =

Polecamy