Sypialnia w stylu kolonialnym - aranżacje

Wnętrza    
ocena

Ostatnimi czasy styl kolonialny staje się coraz bardziej popularny i coraz chętniej urządzamy w tym stylu swoje mieszkania. Charakteryzuje go przytulność, ciepło, zaduma i spokój.

Sypialnia w stylu kolonialnym - aranżacje

morguefile.com

Kiedyś świadczył o luksusie, podnosił prestiż mieszkańców, obecnie wybierają go osoby ceniące sobie przede wszystkim wygodę, ale także elegancję.

Pomieszczenia urządzone w tym stylu wyglądają jak piękne wspomnienie z dalekiej podróży.

Styl jest również idealny dla osób, które lubią nietuzinkowe wnętrza, meble i gadżety, bowiem meble w stylu kolonialnym wyrabiane są ręcznie, a nie przez maszyny. Oznacza to, że co najwyżej może być tylko kilka lub kilkanaście egzemplarzy danego mebla. Ponadto meble wykonuje się z różnych gatunków drzew egzotycznych, takich jak heban, wenge, teak, mahoń. Drzewa te nie tylko prezentują się elegancko (są ciemne), ale również są trwałe, ładnie się starzeją. Są proste w swej formie, nie czuć w nich przesytu i nadmiaru ozdób.

Bardzo łatwo jest łączyć styl kolonialny ze stylem nowoczesnym, style dobrze uzupełniają się ze sobą. Dodatki, które pasują do wnętrza urządzonego w stylu kolonialnym to skrzynie, walizki, słomiane kapelusze, maski, instrumenty muzyczne zawieszone na ścianach (lub broń), świece zapachowe, kadzidła, obrazki z prostymi grafikami (motywy odnoszące się np. do Azji lub Afryki), przedmioty wykonane ze starego złota, srebra, mosiądzu, tkaniny w zwierzęce wzory - wszelkie zebry i panterki jak najbardziej pasują do takiego wnętrza, podkreślą jego charakter. W takim wnętrzu śmiało można używać również materiałów naturalnych takich jak drewno, ratan, wiklina. Dzięki takim naturalnym dodatkom pomieszczenie będzie wydawało się dużo cieplejsze i bardziej przytulne.

Kolorystyka stylu to tzw. kolory ziemi, czyli brązy, beże, żółcienie, sepia (odcienie tych kolorów wydają się, jakby były wypalone słońcem). Dobrze wygląda również kolor zielony (oliwkowy), pomarańczowy, a także purpura.

Sypialnia urządzona w tym stylu z pewnością będzie bardzo klimatyczna. Na podłodze możemy położyć np. postarzane drewno. Głównym elementem tego pomieszczenia będzie duże łóżko, drewniane, masywne, z wysokim zagłówkiem. Możemy również pomyśleć o łożu z baldachimem - do takiego wnętrza jak najbardziej się nadaje, doda lekkości i powiewu delikatności, poza tym podkreśli charakter wnętrza. Nad łóżkiem (lub obok), możemy powiesić jakąś piękną grafikę lub płaskorzeźbę. Warto pomyśleć również o efektownym oświetleniu - przydadzą się kinkiety, masywne mosiężne lampki nocne, oświetlenie główne natomiast niezbyt ostre - sypialnia powinna być nastrojowa.

Ciekawym elementem będzie również efektowna komoda lub toaletka z lustrem w grubej drewnianej ramie. Pościel możemy trzymać np. w skrzyniach lub starych walizkach, które w tym przypadku staną się bardziej funkcjonalne, a nie będą tylko pustą ozdobą.

W sypialni można zaaranżować również małą biblioteczkę w postaci zabudowanej półkami ściany lub wstawionego regału. W pobliżu przyda się również miejsce do poczytania - miękki wygodny fotel z podnóżkiem i nasza sypialnia bez wątpienia stanie się wyjątkowa.

Co Was przekonuje do stylu kolonialnego? Co w nim lubicie najbardziej?

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 2 =

Polecamy