Tynki mogą być gładkie (cementowo-wapienne, gipsowe) oraz takie, które nierówną fakturę – strukturalne.

Tynki gipsowe lepiej „oddychają” – wchłaniają nadmiar wilgoci w pomieszczeniu, by później ją oddać, kiedy powietrze jest zbyt suche. Są łatwe do położenia – nakłada się je jedną warstwą, szybko schną i nie trzeba ich później obrabiać. Nie nadają się do układania na zewnątrz, są to typowe tynki wewnętrzne.

Tynk dekoracyjnyŹródło: photoxpress.com

Nadają się zarówno do salonu, jak i do łazienki, w której unosi się para wodna (jednak stały nadmiar wilgoci i sporą ilość wody znoszą niezbyt dobrze). Nie są również zbyt odporne na uszkodzenia mechaniczne – nie najlepiej sprawdzają się w pomieszczeniach narażonych na otarcia ścian – garażach, piwnicach, pomieszczeniach gospodarczych.

Tynki cementowo-wapienne. Im mniej cementu w zaprawie tynkarskiej, tym lepiej – taki tynk dobrze wchłania wilgoć. Tynki cementowo-wapienne są bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne od gipsowych. Są jednak trudniejsze do ułożenia (można układać je ręcznie lub maszynowo) – po nałożeniu zbiera się nadmiar tynku, potem gładzi, aby miał równomierną warstwę (zacieranie). Jest to zajęcie dla sprawnego i doświadczonego tynkarza.

Innym rodzajem tynków, są tynki strukturalne. Bywają bardzo dekoracyjne i fantazyjne – mogą mieć kształty fal, obłoczków, kwiatów itp. (najważniejszym problemem jest znaleźć dobrego fachowca, który zna się na tym i nie zepsuje nam ściany).

Są to tynki, które bardziej przypominają dzieło sztuki wielkości ściany w salonie, niż zwykły tynk. Faktura tynku sprawia, że na ścianie powstają piękne efekty światła i cienia.

Tynk strukturalnyŹródło: photoxpress.com

Tynk układa się dość ciężko i potrzeba do tego specjalisty – wystarczy poszukać w internecie, obecnie coraz więcej firm oferuje takie usługi, wachlarz wzorów tynkowych również coraz bardziej się poszerza. Tynk strukturalny można malować tymi samymi farbami co pozostałe ściany.

Zastanawiasz się nad tynkiem dekoracyjnym? Obejrzyj film Leroy Merlin:

W jakim stylu projektujecie swój dom? Co Wam przekonuje do wybranej aranżacji?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak postarzyć drewno?
Następny artykułMozaika podłogowa – aranżacja wnętrz

Anna Jabłońska – projektantka wnętrz. Ukończyła Architekturę na Politechnice Białostockiej. Od kilku lat realizuje projekty we współpracy z biurami projektowymi, a także pod szyldem własnej firmy. Również u nas dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Mimo  iż ukończyłam studia na Wydziale Architektury i Urbanistyki, moją pasją stało się projektowanie wnętrz. Od dziecka lubiłam stale coś zmieniać, poprawiać, projektować. I tak mi zostało.

Projektowanie wnętrz to wbrew pozorom nie tylko przyjemność i dobieranie kolorów, ale również ciężka praca, pełna kompromisów i ciągłego poszukiwania. Jednak uwielbiam ten moment, kiedy po wielu trudach i tygodniach pracy, widzi się efekt końcowy.

Od dwóch lat prowadzę własną firmę, która zajmuje się projektowaniem, głównie w województwie mazowieckim i podlaskim. Obecnie pracuję nad napisaniem książki i własnym sklepem internetowym, zajmującym się sprzedażą artykułów wyposażenia wnętrz, który wystartuje już wkrótce.

Moją pasją jest również malarstwo, fotografia i  pisanie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here