Umywalki nablatowe - aranżacje

Wnętrza    
ocena

Dawno już minęły czasy, gdy łazienka miała być tylko i wyłącznie schludna i wygodna. Dziś pomieszczenie to stoi ramię w ramię z salonem czy sypialnią jeżeli chodzi o możliwości aranżacyjne. Nie chodzi tutaj bynajmniej jedynie o szeroką ofertę materiałów wykończeniowych na ściany i podłogi.

Współczesne trendy w architekturze wnętrz zmierzają ku wielozadaniowości – zarówno poszczególnych pomieszczeń, jak i konkretnych sprzętów. Dlatego, coraz częściej w ofercie producentów sprzętów łazienkowych spotkać się możemy z nablatowymi umywalkami, które  same w sobie stanowią oryginalną dekorację, nie tracąc przy tym na swej użyteczności.

Ze względu na rodzaj montażu, wyróżnić możemy umywalki ścienne, wbudowane w szafkę i nablatowe. Te ostatnie cieszą się ostatnio coraz większym uznaniem nie tylko ze względu na cechy praktyczne, lecz też ich oryginalny wygląd. Dodatkowymi zaletami tego rodzaju sprzętu jest łatwość montażu oraz wymiany, solidność oraz szeroki wybór asortymentu. Jak sama nazwa wskazuje, umywalki nablatowe są to zlewy umieszczone na łazienkowym blacie. Szeroka paleta kolorów, stylów i materiałów sprawia, że sprawdzą się one zarówno we wnętrzach modernistycznych, eleganckich, klasycznych, nowoczesnych jak też rustykalnych.

Znane są one już od XIX wieku, jednak wielką popularność i uznanie, zarówno wśród architektów wnętrz, jak i użytkowników, zdobyły stosunkowo niedawno. Generalnie, ten rodzaj umywalek przypominać ma usytuowaną na blacie miskę. Oczywiście, miska misce nierówna i wybierać możemy spośród tych wykonanych z tradycyjnej ceramiki, szkła, stali, marmuru czy nawet odpowiednio zakonserwowanego drewna.

W trendach dotyczących aranżacji umywalek nablatowych zaobserwować można dwa kierunki. Pierwszy z nich zmierza ku stopieniu się zlewu z resztą otaczającej go przestrzeni. Czy to przez kolorystykę, czy materiał wykonania, umywalka sprawia wtedy wrażenie integralnej całości z blatem a nawet ścianą. Drugi kierunek jest tego zupełnym przeciwieństwem. Opiera się on bowiem na maksymalnym wyeksponowaniu zlewu. To właśnie ten trend zdaje się najlepiej podkreślać charakter nablatowych umywalek.

Skoro wybraliśmy zlew, który zlokalizowany jest na blacie, a nie w niego wbudowany, najczęściej zależy nam na tym, aby go po prostu podkreślić. Sprawdzi się tutaj zastosowanie kontrastujących z kolorem blatu barw czy zdecydowanych, przyciągających oko wzorów (tu niezwykle oryginalne rozwiązanie stanowią kolorowe i niezwykle urokliwe zlewy w stylu meksykańskim). Umywalki nablatowe idealnie będą współgrały z wnętrzem rustykalnym. Wiejski styl podkreśli zlew wykonany z materiału imitującego tradycyjną balię. W luksusowych pokojach kąpielowych warto zainwestować w nablatową umywalkę z wtopionymi w jej powierzchnię szlachetnymi kamieniami czy wykładaną elegancką szklaną mozaiką.

Macie inne pomysły? Podzielcie się nimi!

OCENA
1.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 3 =

Polecamy